Borderline objawy

Osoby z borderline są chwiejne emocjonalnie co widać w ich relacjach z ludźmi. Często są one wybuchowe, zmienne i pełne sprzecznych emocji.  Związki z osobowością borderline są bardzo intensywne. Od okazywania ogromnej miłości, oddania się drugiej osobie, nawet zatracenia siebie; aż do doświadczania skrajnej złości, a wręcz nienawiści.

Osobowość borderline przeżycia.

Osoby z osobowością borderline w głębi przeżywają ogromną pustkę, tak bardzo bolesną i często doświadczaną jako unicestwienie. Uciekają przed nią w silne doświadczenia, takie jak przypadkowy seks, narkotyki, imprezy, niebezpieczne zachowania.  Osoby z borderline potrafią być bardzo zmienne w opiniach i wartościach, zmieniać zdanie o ludziach. W kryzysach mogą pojawiać się niebezpieczne sytuacje dysocjacji i psychozy. Wtedy konieczny jest kontakt z psychiatrą lub udanie się do szpitala.

Borderline objawy.

Objawy borderline można ogólnie opisać jako pewne wzorce zachowania występujące przez stały okres czasu i tworzące pewien schemat zachowania. Jednak każda osoba jest inna, indywidualna, choć są objawy podobne, to mogą być też różnice pomiędzy poszczególnymi osobami z borderline.

Poniższe objawy mogą wskazywać na osobowość borderline:

 • Pojawiający się wzorzec nawiązywania niestabilnych relacji z ludźmi .
 • Angażowanie się w niestabilne związki prowadzące do kryzysów emocjonalnych.
 • Niestabilny, niejasny obraz siebie.
 • Niejasność własnych celów, preferencji.
 • Niestabilne emocje, duża impulsywność.
 • Robisz wszystko by unikać, nie dopuścić do opuszczenia, odrzucenia.
 • Idealizujesz i dewaluujesz ludzi.
 • Występują impulsywne zachowania takie jak wydawanie pieniędzy, seks, obżarstwo, niebezpieczna jazda samochodem.
 • Grozisz innym, że się zabijesz lub coś sobie zrobisz i jest to powtarzający się schemat.
 • Stale czujesz wewnętrzną pustkę.
 • Przeżywasz silną złość, z perspektywy często nieadekwatną do sytuacji.

Jeśli rozpoznajesz u siebie powyższe objawy możesz udać się do lekarza psychiatry by pomógł ci w rzetelnej diagnozie. Artykuł i zawarte w nim informacje nie zastąpią diagnozy psychiatry. Opisane tu objawy borderline służą przekazaniu ci rzetelnej wiedzy na temat tego typu osobowości.

Osobowość borderline, a psychoterapia.

Jeżeli twoje funkcjonowanie przysparza ci trudności, cierpisz z powodu przeżywanych uczuć lub podejmowane zachowania ci szkodzą, a czujesz, że nie możesz tego zatrzymać, to rozważ wizytę u psychoterapeuty. Podjęcie terapii jest kierunkiem do zmiany. Praca nad zmianą utrwalonych schematów może być długoterminowa. Może wydawać się, że nie ma nadziei na zmianę, ale po latach pracy mogą pojawić się realne, wymierne i głębokie zmiany.

Jest wiele osób, które doświadczają podobnych trudności i mogą to zmieniać. Zachęcam do przeczytania historii osoby z borderline, która po długiej terapii uzyskała dla siebie wewnętrzny spokój. Przedstawiam ją w artykule Historia i doświadczenia osoby z borderline.

Print Friendly, PDF & Email
Anna Raczkiewicz

Anna Raczkiewicz

Współtworzę GAJ. Od wielu lat pracuję terapeutycznie z dorosłymi, a z młodzieżą od kilkunastu lat. Inspirację do pisania czerpię z dnia codziennego. Poszukuję rozumienia i sensu w trudnych doświadczeniach, które spotykają człowieka.
Anna Raczkiewicz

Ostatnie wpisy Anna Raczkiewicz (więcej)

Udostępnij na:
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://gajterapii.pl/borderline-objawy/
RSS
Twitter
INSTAGRAM

Ciekawy tekst? Udostępnij go innym!