Borderline objawy

osobowosc-borderline-objawy

Osoby z borderline są chwiejne emocjonalnie, co widać w ich relacjach z ludźmi. Często są one wybuchowe, zmienne i pełne sprzecznych emocji.  Związki z osobowością borderline są bardzo intensywne. Od okazywania ogromnej miłości, oddania się drugiej osobie, nawet zatracenia siebie; aż do doświadczania skrajnej złości, a wręcz nienawiści.

Osobowość borderline przeżycia.

Osoby z osobowością borderline w głębi przeżywają ogromną pustkę, tak bardzo bolesną i często doświadczaną jako unicestwienie. Uciekają przed nią w silne doświadczenia, takie jak przypadkowy seks, narkotyki, imprezy, niebezpieczne zachowania.

Wybuchłam płaczem z nową siłą. (…) Dlaczego do licha nie mogę nad sobą zapanować? Mój mąż (…) To taki porządny człowiek. Nie zasługuje na taki los.

(…) Natychmiast przestałam płakać i poczułam nagły przypływ energii. Pobiegłam boso, w spodenkach gimnastycznych do (…) samochodu.

Osoby z borderline potrafią być bardzo zmienne w opiniach i wartościach, zmieniać zdanie o ludziach. W kryzysach mogą pojawiać się niebezpieczne sytuacje dysocjacji i psychozy. Wtedy konieczny jest kontakt z psychiatrą lub udanie się do szpitala.

Borderline objawy.

Objawy borderline można ogólnie opisać jako pewne wzorce zachowania występujące przez stały okres czasu i tworzące pewien schemat zachowania. Jednak każda osoba jest inna, indywidualna, choć są objawy podobne, to mogą być też różnice pomiędzy poszczególnymi osobami z borderline.

Poniższe objawy mogą wskazywać na osobowość borderline:

 1. Pojawiający się wzorzec nawiązywania niestabilnych relacji z ludźmi .
 2. Angażowanie się w niestabilne związki prowadzące do kryzysów emocjonalnych.
 3. Niestabilny, niejasny obraz siebie.
 4. Niejasność własnych celów, preferencji.
 5. Niestabilne emocje, duża impulsywność.
 6. Robisz wszystko by unikać, nie dopuścić do opuszczenia, odrzucenia.
 7. Idealizujesz i dewaluujesz ludzi.
 8. Występują impulsywne zachowania takie jak:
   • nadmierne wydawanie pieniędzy,
   • kompulsywny seks,
   • obżarstwo,
   • niebezpieczna jazda samochodem.
 9. Stale czujesz wewnętrzną pustkę.
 10. Grozisz innym, że się zabijesz lub coś sobie zrobisz i jest to powtarzający się schemat.
 11. Przeżywasz silną złość, z perspektywy często nieadekwatną do sytuacji.

– Pograniczne zaburzenia osobowości, to bardzo szeroka i ogólna kategoria diagnostyczna. Moim zdaniem zbyt szeroka. Zaburzenia osobowości mogą mieć bardzo różni ludzie z rozmaitymi problemami. Ta diagnoza cię nie definiuje.

-(…) Więc, jestem chora?

 • Tak, jesteś chora. Nigdy nie twierdziłem inaczej. Zawsze powtarzałem, że terapia jest dla ciebie kwestią życia lub śmierci. 

Jeśli rozpoznajesz u siebie powyższe objawy możesz udać się do lekarza psychiatry by pomógł ci w rzetelnej diagnozie. Czasami świadomość diagnozy jest potrzebna, daje poczucie, że wiem co ze mną się dzieje.

Bliskie jest mi stwierdzenie, że diagnoza nie definiuje człowieka. W psychoterapii staram się wychodzić poza etykiety diagnozy. Szukać człowieka, który przeżywa ogromne cierpienie.

Osobowość borderline, a psychoterapia.

Jeżeli twoje funkcjonowanie przysparza ci trudności, cierpisz z powodu przeżywanych uczuć lub podejmowane zachowania ci szkodzą, a czujesz, że nie możesz tego zatrzymać, to rozważ wizytę u psychoterapeuty.

Podjęcie psychoterapii jest kierunkiem do zmiany. Praca nad zmianą utrwalonych schematów może być długoterminowa. Może wydawać się, że nie ma nadziei na zmianę, ale po latach pracy mogą pojawić się realne, wymierne i głębokie zmiany.

Psychoterapia z niektórymi trudnościami może być długa. Dlatego warto przygotować się na to. Można mieć wiele wątpliwości i niepewności. Zmiany przychodzą stopniowo, niektóre szybciej inne wolniej.

Jest wiele osób, które doświadczają podobnych trudności i mogą to zmieniać. Moje doświadczenia psychoterapeutyczne pokazują, że zmiana jest możliwa.

Przez ponad cztery lata trzymałam się kurczowo doktora (…) bardziej jak dziecko (…), niż dorosła kobieta. W tym sensie zakończenie terapii stanowiło swoistą promocję- nadszedł czas, bym sprawdziła się jako żona, matka i osoba dorosła. 

Artykuł i zawarte w nim informacje nie zastąpią diagnozy psychiatry. Opisane tu objawy borderline służą przekazaniu ci rzetelnej wiedzy na temat tego typu osobowości.

Fragmenty cytatów z „Uratuj mnie”- R. Reiland

Print Friendly, PDF & Email
Anna Raczkiewicz
Latest posts by Anna Raczkiewicz (see all)