Czy wysyłać sześciolatka do szkoły?

Nie sugerujcie się powszechnie obowiązującym trendem wśród znajomych. Decyzja czy wyślecie swojego sześciolatka do szkoły czy tez nie,  powinna być podjęta niezależnie od innych, w oparciu o istotne informacje o umiejętnościach Waszego dziecka.

Spokojnie, sześciolatek pozostawiony w przedszkolu nie zaprzepaści swojego potencjału, tak czy siak będzie go rozwijał.

Jeżeli dziecko jest objęte jakaś specjalistyczną opieką na przykład logopedyczną, psychologiczną, fizjoterapeuty zapytajcie specjalisty jakie jest jego zdanie.

Zapytajcie wychowawczynie z przedszkola – to one widzą najlepiej jak dziecko funkcjonuje w grupie rówieśniczej, jak radzi sobie z trudnymi emocjami; pracują z nim więc znają jego umiejętności i możliwości intelektualne.

Poproście o pomoc psychologa w przedszkolu – spojrzy na Twoje dziecko fachowym okiem i być może rozwieje wątpliwości.

Obserwujcie swoje dziecko. Zwróćcie szczególną uwagę na to:

  • czy chętnie chodzi do przedszkola? – jeżeli chętnie jest duża szansa, że szkoła tez mu się spodoba;
  • czy potrafi skupić uwagę układając puzzle, rysując przez 20 min? – skupienie uwagi jest potrzebne do pracy na zajęciach szkolnych;
  • czy lubi rysować? jak wychodzi mu rysowanie po śladzie, odwzorowywanie? – jest to trening przed nauką pisania;
  • czy lubi słuchać czytanych bajek? – jeśli tak jest szansa, że będzie chciało je samo czytać;
  • czy wykazuje chęć zdobywania wiedzy? – w szkole będzie zdobywać wiedzę z wielu dziedzin;
  • czy potrafi nawiązać kontakt z rówieśnikami, którym nie zna lub zna tylko trochę? – w szkole pozna nowych kolegów;
  • jak reaguje na hałas i duże skupiska ludzi – dla pierwszaka przerwa to szok (dużo uczniów, głośno), nie każde dziecko jest w stanie się do tego przyzwyczaić;
  • jak radzi sobie z emocjami zwłaszcza złością – być może spektakularni i często wybuchowi złośnicy powinni jeszcze dojrzeć w oddziale przedszkolnym,
  • czy potrafi zgłaszać swoje podstawowe potrzeby na przykład wyjscie do toalety,  „zimno mi”, złe samopoczucie.

Zobaczcie  co mają do zaoferowania szkoły podstawowe w Waszej okolicy – w wielu szkołach funkcjonują specjalne dni otwarte, podczas których można obejrzeć szkołę, zobaczyć jak się w niej pracuje, zadać pytania nauczycielom, dyrektorowi.

Zasięgnijcie języka w okolicy, do której szkoły, którego wychowawcy warto iść. Wasi znajomi, sąsiedzi maja dzieci w wieku szkolnym, być może rodzeństwo kolegów z przedszkola Waszych dzieci chodzi do szkoły, warto zapytać. Wiadomo opinia opinii nierówna, różne ludzie mają oczekiwania, jednak sami będziecie wiedzieć czyje zdanie będzie dla nas znaczące.

Należy zaznaczyć,  że w większości przypadków rodzice wspomagani przez wychowawców przedszkolnych trafnie typują sześciolatki, które mogą iść do szkoły.  Dlatego drodzy rodzice przede wszystkim zaufajcie swojej intuicji, w końcu to Wy jesteście ekspertami od Waszego dziecka, znacie go najlepiej i wiecie o nim najwięcej.

Print Friendly, PDF & Email
Julita Kulik