Dla kogo jest psychoterapia

Wiele osób pyta mnie czy potrzebuje psychoterapii. Czy może istnieją proste sposoby na poradzenie sobie z trudnościami, a może przesadzają, bo przecież inni ludzie mają „poważne” problemy.

Uważam, że wyznacznik tego czy potrzebujesz wsparcia i pomocy terapeuty jest prosty. Jeśli odczuwasz w swoim życiu ciężar, cierpienie, z którymi nic nie możesz zrobić, by zniknęły, to sygnał by zacząć myśleć o szukaniu pomocy. Moja praktyka ukazuje, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązywanie swoich trudności z pomocą psychoterapeuty. Chcą oni żyć lepiej- pełniej, szczęśliwiej. Korzystanie z pomocy psychoterapeuty spotyka się z coraz większym rozumieniem społeczeństwa, przestaje to być wstydliwe, a nawet bywa trendy.

kiedy psychoterapia

Czasami można nie ufać swojemu odczuciu, czuć się pogubionym.

Poniżej opisuje sytuacje, które mogą być sygnałem do tego by szukać pomocy u psychoterapeuty. To niektóre trudności, z którymi pracuję. Pamiętaj jeśli nie jesteś pewien, możesz przyjść na konsultacje, porozmawiać i rozeznać się wraz z psychoterapeutą czy potrzebujesz takiej formy pomocy.

Sygnały z ciała.

Częste sygnały, że coś się dzieje z twoimi emocjami daje ciało. Więcej o ciele we wpisie Kierunek emocje. Możesz czuć uciski w klatce piersiowej, duszności, poczucie ciężaru. Mogą pojawiać się bóle brzucha, głowy, omdlenia, jeśli nie mają przyczyn medycznych, to prawdopodobnie mają podłoże psychologiczne. Czasami takie sygnały z ciała są niezrozumiale, bo myślisz sobie „przecież nic się nie dzieje w moim życiu czym miałabym się denerwować”. Bywa, że te dolegliwości pojawiają się w sytuacji zmiany, kryzysu, albo towarzyszą od wielu lat. Można to rozumieć jako próby wydostawania się niewyrażanych przez lata emocji. Jeśli czujesz, że nie masz problemu z emocjami, bo często się denerwujesz, to pomyśl, co z takimi uczuciami jak lęk, niepewność, bezsilność, smutek. Każdy z jest indywidualny i inaczej radzi sobie z doświadczeniami, które niesie życie.

Poczucie samotności.

Każdy człowiek inaczej radzi sobie z tym uczuciem. Czasami pojawia się ono w sytuacjach person-woman-girl-sittingkryzysowych, ale mobilizujemy swoje siły i radzimy sobie z trudnościami. Czasami uczucie to przygniata. Możesz być sam i czuć się samotnie, można też czuć samotność, choć wokół jest wielu ludzi. Poczuciu samotności towarzyszy przygnębienie, smutek, można unikać kontaktów z ludźmi. Kiedy cierpisz z powodu samotności i coraz bardziej dajesz się jej „wciągnąć”, to jest to sygnał, by szukać pomocy. Możesz odnaleźć swój sposób na radzenie sobie z samotnością, a może z czasem otworzenie się na drugą osobę.

Relacje z ludźmi.

Twoje znajomości są płytkie, szybko się kończą i nie rozumiesz czemu tak się dzieje, przecież ty wszystko robisz dobrze. A możesz ciągle jesteś „nabuzowany”, rozdrażniony, wszyscy cię złoszczą.

Twoje związki ciągle się rozpadają, trafiasz na ten sam typ partnera. Myślisz sobie „ciągle przyciągam takich samych mężczyzn/kobiety”. Być może powielasz życiowy schemat, bycia z partnerem, który cię rani, wykorzystuje.

Wykorzystywanie w pracy- mobbing

W pracy robisz wiele rzeczy, czujesz, że bez ciebie wiele rzeczy by nie funkcjonowało. Jednak patrząc na innych współpracowników, to ty spędzasz w pracy po 12-16 godzin dziennie, za te samo wynagrodzenie. Szef chwali Cię, a za chwile krytykuje, nie czujesz się pewnie. Nie umiesz odmówić przyjęcia kolejnych obowiązków. Brak ci odwagi i siły, by przeciwstawić się, gdy ktoś kieruje w twoją stronę przykrości. To są takie sytuacje, w których potrzebne jest wsparcie. Nikt nie ma prawa, gnębić drugiej osoby.

Są to przykładowe sytuacje, w których możesz potrzebować pomocy psychoterapeuty. Do podjęcia psychoterapii potrzebna jest gotowość, bo jest to proces długotrwały, a czasem bolesny i trudny, jednak przynosi zmiany, dzięki którym żyje się lepiej.

Print Friendly, PDF & Email
Anna Raczkiewicz

Anna Raczkiewicz

Współtworzę GAJ. Od wielu lat pracuję terapeutycznie z dorosłymi, a z młodzieżą od kilkunastu lat. Inspirację do pisania czerpię z dnia codziennego. Poszukuję rozumienia i sensu w trudnych doświadczeniach, które spotykają człowieka.
Anna Raczkiewicz

Ostatnie wpisy Anna Raczkiewicz (więcej)

Udostępnij na:
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://gajterapii.pl/dla-kogo-jest-psychoterapia/
RSS
Twitter
INSTAGRAM

Ciekawy tekst? Udostępnij go innym!