Etapy żalu po stracie

etapy żalu po rozstaniu

Rozstania są jednym z najtrudniejszych momentów w życiu człowieka. Trzeba wtedy poradzić sobie z emocjami żalu, smutku, bezsilności oraz złości. Tworzą one etapy przeżyć potrzebne do poradzenia sobie po rozstaniu.

Doświadczenie straty w życiu każdego człowieka jest nieuniknione. Traci się przyjaciół, znajomych, utracić można miłość, rozpaść może się małżeństwo, zakończyć związek, z którym wiązało się nadzieje. Rozstanie powoduje ogromny żal. Jest to naturalne. Rozpacz po rozstaniu charakteryzuje się pewnymi etapami, jest to cykl żałoby po stracie. Przejście go i pozwolenie sobie na przeżywanie emocji pozwoli odzyskać równowagę emocjonalną i pójść z życiem naprzód.

Etapy żalu po rozstaniu.

Początkowo po stracie możesz doświadczać szoku, nie możesz uwierzyć w to, co się stało. Zadajesz sobie pytania jak to możliwe, że ten związek już się skończył. Szukasz wyjaśnienia, powodu czemu tak się stało. Możesz zaprzeczać faktom, żyć tak jakby druga osoba nadal była obok albo miała zaraz wrócić. Przy rozstaniach może pojawiać się wiara, że wszystko się jeszcze zmieni, że partner wróci. jest to etap wyparcia rozstania, zaprzeczenia i niedowierzania, w to co się stało.

Życie jednak toczy się dalej, wracasz do pustego domu, telefon milczy, czujesz się samotny. Zaczynają do ciebie docierać różne emocje, smutku, żalu, a nawet złości i gniewu. Tu rozpoczyna się kolejna faza cyklu.

Faza złości.

Gniew na świat, na ludzi, na partnera, na los, że tak cię doświadczył.

Pozwól sobie na doświadczanie tych uczuć, bo są one dobre. W złości jest energia do działania i zapowiada ona kolejny etap zmiany. To jest moment, w którym robisz rzeczy dla siebie, np. zapisujesz się na kurs, fundujesz sobie wyjazd na weekend do spa, zapisujesz się na siłownię. Zaczynasz dbać o siebie, szukać przyjemności. W tym momencie mogą również pojawiać się uczucia smutku i zwątpienia, lęku o samotność na przemian z siłą do podejmowania działań i nadzieją, że wszystko się ułoży.

Refleksje o związku.

Jeśli pozwalasz sobie na wyrażanie uczuć, to możesz zobaczyć prawdę o relacji.  Zaczniesz widzieć co nie działało, co ci się nie podobało. To jest moment, w którym rozliczasz się z tym, co było dla ciebie dobre, a co nie. Zaczynasz rozumieć, że to słuszna decyzja, że dzięki temu idziesz do przodu ze swoim życiem. To etap zrozumienia i przyjęcia tego, że się rozstaliście.

Zaczynasz akceptować rozstanie.

Jeśli byłeś skrzywdzony możesz przebaczyć. Miniony związek staje się kolejnym ważnym doświadczeniem w twoim życiu, wyciągasz z niego wnioski i je przyjmujesz. Dalej pojawia się otwartość na świat i innych ludzi i szansa na stworzenie nowej dobrej dla ciebie relacji.

Tak wyglądają etapy żalu po rozstaniu. Jeśli przejdziesz cykl żałoby w całości, jesteś gotowy na nowe relacje.

Psychoterapia po rozstaniu.

Przejście wszystkich etapów żalu po rozstaniu nie zawsze się udaje. Niektórzy zatrzymują się w momencie gniewu i zawiści do drugiej osoby lub smutku i rozpaczy. To nie pozwala im zakończyć relacji, emocjonalnie cały czas są związani z osobą, która odeszła. To utknięcie może trwać latami i nie pozwala na budowanie nowych dobrych relacji.

Co wtedy zrobić? Możesz uświadomić sobie jak wyglądał twój proces przeżywania żalu po stracie, i rozpoznać na którym etapie zatrzymałeś się.

Jeśli czujesz, że twoja strata była dla ciebie bolesna i bardzo cierpisz lub zatrzymałeś się na którymś etapie i chcesz przejść dalej przez cykl rozpaczy, psychoterapia może ci w tym pomóc. W naszym gabinecie terapeutycznym pomagamy poradzić sobie z różnymi stratami. Psychoterapia po rozstaniu, po rozwodzie, po śmierci bliskiej osoby pomaga poradzić sobie z często zalewającymi uczuciami smutku, żalu, gniewu i niesprawiedliwości.

Psychoterapia skoncentrowana na emocjach pomaga w przeżyciu w atmosferze troski i wsparcia trudne i często zablokowane emocje. A to ich odblokowanie i doświadczenie pozwoli znaleźć ukojenie i otworzyć się na miłość i szczęście.

Print Friendly, PDF & Email

Anna Raczkiewicz

Współtworzę GAJ. Od wielu lat pracuję terapeutycznie z dorosłymi, a z młodzieżą od kilkunastu lat. Inspirację do pisania czerpię z dnia codziennego. Poszukuję rozumienia i sensu w trudnych doświadczeniach, które spotykają człowieka.
Anna Raczkiewicz

Latest posts by Anna Raczkiewicz (see all)

Udostępnij na:
Facebook
Facebook
RSS
Twitter
INSTAGRAM

Ciekawy tekst? Udostępnij go innym!