Kiedy zacząć terapię depresji?

„gdy świat ciemnieje i sam siebie widzisz w ciemnych kolorach”

/A. Kępiński, Melancholia/

Depresja, z greckiego melancholia oznacza ludzki smutek, jest stanem dotykającym coraz większej liczby osób. Pojawia się ona w sytuacjach dużego przeciążenia, a co za tym idzie większej słabości człowieka i braku siły do dźwigania swoich problemów. Może pojawić się ona w momentach straty ważnych dla nas rzeczy. Utrata ważnej osoby, rozstanie lub śmierć; strata pracy i dochodów przy zaciągniętym kredycie i rodzinie do utrzymania; ciężka choroba; a nawet utrata ważnej opinii o nas samych w oczach autorytetu.

Jak objawia się depresja lub stany depresyjne? Można opisać je jako wszechogarniający smutek, wszystko zaczyna być widziane w czarnych barwach. Często trudno uchwycić przyczynę takiego stanu, wszystko zaczyna być bezsensowne i płytkie.

Co się dzieje z osobą doświadczającą stanów depresyjnych? Może zanikać w niej energia życiowa, podejmowanie najprostszych decyzji zaczyna być niewyobrażalnie trudne, błahostki staja się problemami, których zaczyna być coraz więcej. Stan taki wpływa również na ciało, zaczyna ono spowalniać. Zwalnia przemiana materii, zanika apetyt, pojawiają się zaburzenia snu i spadek libido. Umysł funkcjonuje wolniej, trudniej się kojarzy, myśli krążą wokół beznadziei życia. Człowiek staje się ociężały, pojawia się apatia, nic się nie chce robić. To tak, jakby ktoś przytwierdził do ciała ogromne odważniki, które ciążą każdej komórce, które przysłaniają światło życia. Objawy u każdej osoby mogą być zróżnicowane, dlatego niezbędna jest konsultacja psychiatryczna. To jest stan, którego nie należy ignorować.

Po konsultacji psychiatrycznej mogą zostać przepisane lekarstwa i zalecana psychoterapia. Warto już wtedy znaleźć psychoterapeutę i rozpocząć terapię. Bliską osobę, partnera warto zachęcić do szukania pomocy. Obecność depresji w związku jest dużym wyzwaniem dla partnera i jednocześnie zagrożeniem obciążeniem.

Ciemne emocje.

W depresji tłem do odczuć psychofizycznych są emocje. Zabarwione na czarno, często wzmacnia się poczucie winy, krzywdy, a nawet nienawiść do samego siebie. Pod tymi na wierzchu, jak smutek i beznadzieja ukryte są te niewyrażone, tłumione, może przez lata.

Psychoterapia depresji.

Psychoterapia pozwoli do nich się dostać i je przeżyć, nadać im znaczenie i prawo do bycia. W wielu badaniach pojawia się wniosek, że psychoterapia jest czynnikiem leczniczym oraz chroniącym przed utratą życia.

Wiele osób obawia się przyjścia do psychoterapeuty, odwleka swoją decyzję w czasie, tłumacząc brakiem czasu, brakiem środków lub podjęciem leczenia farmakologicznego, jako jedynego i wystarczającego. Takie obawy są zrozumiałe, choć w naszym społeczeństwie jest coraz większa akceptacja dla korzystania z pomocy psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty.

Warto pójść na konsultację, być może ten rodzaj spotkania, obecności ukaże, że psychoterapeuta może Ci pomóc. Pomoże lepiej zrozumieć czego doświadczasz, wysłucha i pomoże w odnalezieniu drogi ku wyzdrowieniu.

Należy pamiętać, że nieleczona depresja może prowadzić do prób samobójczych. Jeśli doświadczasz objawów depresyjnych konieczne jest spotkanie ze specjalistą.

Anna Raczkiewicz

Print Friendly, PDF & Email
Anna Raczkiewicz

Anna Raczkiewicz

Współtworzę GAJ. Od wielu lat pracuję terapeutycznie z dorosłymi, a z młodzieżą od kilkunastu lat. Inspirację do pisania czerpię z dnia codziennego. Poszukuję rozumienia i sensu w trudnych doświadczeniach, które spotykają człowieka.
Anna Raczkiewicz

Ostatnie wpisy Anna Raczkiewicz (więcej)

Udostępnij na:
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://gajterapii.pl/kiedy-zaczac-terapie-depresji/
RSS
Twitter
INSTAGRAM

Ciekawy tekst? Udostępnij go innym!