Koło równowagi w życiu

Czy w Twoim życiu jest równowaga?

Zbliża się koniec roku, czas podsumowań, refleksji. Przyglądasz się swojemu życiu, nie tylko pod kątem minionego roku, często z perspektywy wielu lat. Może czujesz harmonię i zadowolenie z tego miejsca, w którym się znajdujesz, a może pojawia się niedosyt i niepokój, że czegoś jeszcze nie zrobiłeś, że coś mogłoby wyglądać inaczej.

Przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie, które pomoże Ci zobaczyć jak wygląda Twoje życie w różnych obszarach. Sam określisz poziom satysfakcji w poszczególnych sferach. To pozwoli Ci zobaczyć jak pełne jest Twoje życie.

koło zycia

Według podejść głoszących zachowanie równowagi w życiu, należy dążyć do takiego balansu, w którym poczujesz spełnienie i harmonię. Nie musisz osiągać najwyższych wyników, ważne w tym ćwiczeniu jest Twoje odczucie… przecież chodzi o Twoje życie i Twoje szczęście.

Często w życiu człowieka pojawiają się sfery bardziej rozwinięte oraz te które trochę kuleją np. masz świetną pracę, twoja kariera rozwija się, a życie osobiste jest w opłakanym stanie. Koło pomoże Ci w określeniu, które obszary wymagają od Ciebie pracy, by uzyskać równowagę.

Wybraliśmy kilkanaście ważnych obszarów życia człowieka m.in. zdrowie, radość, kariera. Odpowiedz sobie na pytanie jak wygląda dany obszar oraz określ jaki jest Twój poziom satysfakcji w danej sferze. Poniżej opisujemy obszary wraz z pytaniami, które pomogą Ci spojrzeć na nie szerzej.

Przestrzeń w domu– jak wygląda miejsce, w którym mieszkasz, jest przytulne, zadbane, jest urządzone po twojemu, jest w nim porządek, jak się czujesz w swojej przestrzeni, angażujesz się w budowanie swojego miejsca? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Radość– jak często odczuwasz radość, w jakich momentach życia, czy pozwalasz sobie na jej doznawanie? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Gotowanie– czy sprawiasz sobie przyjemność gotowaniem dla siebie, czy kreujesz potrawy, dbasz o balans tego co jesz, dbasz o swoje ciało? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Zdrowie– jaki jest Twój stan zdrowia, czy dbasz o siebie, jeśli coś Ci dolega, to szukasz sposobów na poprawę, czy dbasz o utrzymanie swojego ciała w zdrowiu? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Kreatywność– czy podejmujesz działania, które rozwijają twoją kreatywność, tworzysz nowe rzeczy- malujesz, budujesz, remontujesz, szydełkujesz, piszesz, robisz zdjęcia? Jak rozbudzasz swoją kreatywność w życiu, jak mocno jest ona rozwinięta? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Relacje– jak wyglądają twoje relacje z ludźmi, dbasz o nie, oni dbają o Ciebie? Jak je budujesz, jakie one dla ciebie są? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Rozwój– to zdobywanie nowych umiejętności, nowej wiedzy, to poszukiwanie i dążenie do wzbogacania siebie. Czytasz książki, chodzisz na szkolenia, kursy, rozmawiasz z interesującymi Cię ludźmi? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Kariera– w jakim jesteś miejscu zawodowym, co już osiągnąłeś, co chciałbyś osiągnąć jeszcze, czy pozwalasz sobie na podejmowanie ryzyka, by piąć się w gorę, czy bezpiecznie trzymasz się jednej pracy, czy twoja praca daje ci satysfakcję, czy to jest to co chcesz robić do końca życia? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Życie społeczne– jak wygląda twoje zaangażowanie w życie wokół ciebie, czy angażujesz się w akcje społeczne, a może inicjujesz społeczne wydarzenia w rodzinie, w pracy, w społeczności lokalnej, wśród sąsiadów? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Duchowość– czy jest coś w co wierzysz, co daje Ci nadzieję i siłę, czy masz swoją filozofię życia, jakie wartości wyznajesz jak udaje Ci się realizować je w życiu? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Finanse– czy jesteś zadowolony ze swoich finansów, czy czujesz się stabilnie, a może niepewnie? Czy dbasz o budowanie swojego kapitału? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Ruch– czy dbasz o swoją aktywność, uprawiasz sport, dbasz o swoje ciało, aktywny wypoczynek? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Zastanów się w jakim stopniu jesteś zadowolony z danego obszaru. W załączonym pliku jest szablon koła równowagi w życiu. Wydrukuj je i zaznacz swój poziom satysfakcji w poszczególnych obszarach. Zobaczysz wtedy jak wygląda Twoje indywidualne koło równowagi w życiu. Jakie ono jest, kanciaste, nierówne, jak kleks, a może przypomina gwiazdę, czy jest bliższe okręgowi.

Teraz już wiesz, w których obszarach życia czujesz satysfakcje, a które wymagają od Ciebie pracy. Może pomoże Ci to w wyznaczeniu celów do pracy na kolejny rok.

Jeśli w trakcie tego ćwiczenia okaże się, że Twoja satysfakcja jest niska, ale nie wiesz jak coś zmienić. Zapraszamy na konsultacje, być może one pomogą przyjrzeć się, w czym jest trudność oraz wyznaczyć kierunki do pracy z psychologiem.

W załączeniu mamy dla Ciebie koło do wypełnienia. Wydrukuj je , znajdź chwilę by móc zebrać myśli i zastanowić się nad każdym obszarem.

Pobierz plik

Anna Raczkiewicz

Psychoterapeuta

Print Friendly, PDF & Email
Anna Raczkiewicz

Anna Raczkiewicz

Współtworzę GAJ. Od wielu lat pracuję terapeutycznie z dorosłymi, a z młodzieżą od kilkunastu lat. Inspirację do pisania czerpię z dnia codziennego. Poszukuję rozumienia i sensu w trudnych doświadczeniach, które spotykają człowieka.
Anna Raczkiewicz

Ostatnie wpisy Anna Raczkiewicz (więcej)

Udostępnij na:
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://gajterapii.pl/kolo-rownowagi-w-zyciu/
RSS
Twitter
INSTAGRAM

Ciekawy tekst? Udostępnij go innym!