Borderline objawy

Osoby z borderline są chwiejne emocjonalnie co widać w ich relacjach z ludźmi. Często są one wybuchowe, zmienne i pełne sprzecznych emocji.  Związki z osobowością borderline są bardzo intensywne. Od okazywania ogromnej miłości, oddania się drugiej osobie, nawet zatracenia siebie; aż do doświadczania skrajnej złości, a wręcz nienawiści.

Objawy depresji

Depresji doświadcza coraz więcej osób, organizacja zdrowia bije na alarm, że jest to choroba cywilizacyjna zaraz po AIDS i chorobach serca. Kampanie społeczne informują, że co czwarty z nas zachoruje na depresję.  Warto wiedzieć jak jakie są objawy depresji, by szybko trafić do lekarza i móc podjąć leczenie.

Focusing – odkrycie ciała.

A jeśli jest coś co wie, co ma odpowiedź, której ty nie znasz? Czy nie chciałbyś się tego dowiedzieć. Czy jesteś gotowy na wyprawę w nowe, trochę nieznane? Czy chcesz z ciekawością, łagodnością, bez pośpiechu poznawać?

Uwaga dla dziecka

Gdy rodzi się dziecko wywraca świat rodziców do góry nogami. Uwaga rodziców koncentruje się na małym, nieporadnym człowieku. Mama jest zwykle do dyspozycji noworodka 24 godziny na dobę – przytula, pielęgnuje, karmi, bawi się, uśmiecha. Często w tych trzech pierwszych miesiącach rodzice zapominają o własnych potrzebach… Dziecko z miesiąca na miesiąc staje się bardziej samodzielne, […]

Bajka o odkrywaniu siebie prawdziwego.

      Ryk przebudzenia, odkrycie siebie prawdziwego, swojej natury, swojej wewnętrznej intuicji, energii, która wie co jest dla ciebie dobre.  Tendencja twojego organizmu, to siła która słuchana i realizowana w życiu pozwala żyć w zgodzie z samym sobą. Jak odkryć swój ryk przebudzenia? Bajka wskaże ci kierunek.

Lęk u dziecka – lęki rozwojowe

Dziecięcy układ nerwowy cały czas się rozwija. Ma swoje lepsze i gorsze momenty. (Piszę o tym w artykule Kryzys a rozwój dziecka). W przeciągu pierwszych 10 lat życia dzieci od stanu chaosu i nierozumienia emocji przeistaczają się w złożoną istotę emocjonalną.  Niektóre lęki zdaja się być przypisane do wieku, pojawiają się nagle i niespodziewanie po […]

Wewnętrzne głosy- dialog JA

„jesteś beznadziejny, na pewno ci to nie wyjdzie, widzisz pomyliłeś się, jak zawsze…” z drugiej strony dobiega głos „właściwie, to kiedyś już mi to wyszło i to całkiem dobrze, każdy czasem się myli, właściwie ten błąd, to nic takiego”. Zapewne niektórym takie dialogi wewnętrzne są znane. Taka myśl w głowie, która krytykuje cokolwiek się zrobi, […]

Lęk u dziecka – jak wspierać dziecko

Dzieci są bardziej lub mniej skłonne do reagowania lękiem. W zasadzie od wczesnego dzieciństwa można zauważyć które dziecko raczej ostrożnie poznaje świat, a które odważnie czasem wręcz nierozważnie bierze świat całymi garściami. Wiele zależy od biologii i odporności układu nerwowego, jednakże nie można zapomnieć o czynnikach środowiskowych. Bliscy maja ogromny wpływ na kształtowanie się tendencji […]

Psychoterapia emocji

Czy emocje można poddać psychoterapii? Jak psychoterapeutyczna praca na emocjach, wpływa na zmianę? Wg podejścia terapii skoncentrowanej na emocjach, tylko zmiana emocjonalna dokonana podczas psychoterapii powoduje trwałą zmianę w zachowaniu, postawie oraz radzeniu sobie osoby.

Kryzys a rozwój dziecka

Rodzice wierzą, ze im starsze dziecko tym prościej będzie sprawować nad nim opiekę. Rzeczywiście  z wiekiem dzieci stają się coraz bardziej samodzielne. Jednakże należy mieć świadomość, że dążenie ku lepszemu zachowaniu łączy się z momentami niestabilności – kryzysu, czy wręcz regresu w zachowaniu.