Tajemnice psychoterapii

tajemnice psychoterapii

Odkrywamy tajemnice psychoterapii. Jak trudno zdecydować się na psychoterapie, czego się spodziewać, jak może wyglądać pierwsze spotkanie. Odkryjemy tajemnicę jak wygląda psychoterapia. Pierwsze spotkanie często jest najtrudniejsze. To jak zrobienie pierwszego kroku.

Psychoterapia, najtrudniejsza decyzja.

 

Często przed przyjściem do psychoterapeuty osoba zmaga się z tą decyzja miesiącami, a nawet latami. Zdecydowanie się na psychoterapię jest jedną z trudniejszych decyzji w życiu. Jakbyśmy podświadomie czuli, że jest to spotkanie na bardzo intymnym gruncie. Spotkanie samego ze sobą, ze swoimi emocjami oraz dzielenie się nimi z początkowo obcą osobą. Można czuć niepokój i obawę.

Przyjście na psychoterapię jest odważne, jest to najodważniejsza decyzja w życiu. Zdobywasz się na to, aby odkryć przed sobą emocje często smutne, pełne lęku lub wściekłości. A jest to możliwe dzięki szczególnej atmosferze w psychoterapii opartej na bezpieczeństwie, zaufaniu, bezwarunkowym przyjęciu ciebie.

Oznacza to brak oceniania, które jest tak powszechne w życiu, brak wartościowania czy coś jet dobre lub złe, brak powinności i wszelkich „muszę”. Psychoterapeuta nie pogania, daje czas, nie oczekuje natychmiastowych efektów. Jest twoim towarzyszem po świecie wewnętrznych przeżyć. Kto może skorzystać z psychoterapii, praktycznie każdy, kto czuje, że tego potrzebuje.

Wybór psychoterapeuty.

 

Kiedy masz już za sobą decyzję o podjęciu psychoterapii, zapewne szukasz psychoterapeuty. Tu pojawiać się może wiele wątpliwości, do kogo pójść, jaki nurt pracy wybrać. Dróg do tego jest wiele, to co jest ważne, to znalezienie kogoś kto czujesz, że ci pasuje. Mało to konkretne, ale na początek wydaje się wystarczające.

Druga sprawa, to warto sprawdzić formalne rzeczy, takie jak szkolenie psychoterapeutyczne. Psychoterapeuta to osoba po 4 letnim szkoleniu w certyfikowanym, rekomendowanym przez towarzystwo ośrodku. Towarzystwa te nadają certyfikat ośrodkom szkolącym, więc masz pewność rzetelności szkolenia, psychoterapeuci mogą w nich również przygotowywać się do certyfikatów.

Takie towarzystwa, to m.in. Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne lub Europejskie towarzystwa, na przykład World Association for Person Centered & Experiential Psychotherapy & Counseling, zrzeszające instytucje szkolące. Wtedy masz gwarancje, że twój psychoterapeuta odbył odpowiednie szkolenie, które wiązało się również z jego własną psychoterapią i pracą pod superwizją.

Jeśli chodzi o nurt psychoterapeutyczny, to wg badań nie ma on większego wpływu na zmianę jaka zachodzi w psychoterapii. To dzięki czemu zachodzi zmiana i psychoterapia pomaga, to relacja psychoterapeutyczna. Relacja oparta na zaufaniu, poczuciu bezpieczeństwa i akceptacji.

W naszym gabinecie GAJ psychoterapeuci pracują w różnych podejściach: humanistyczno – doświadczeniowym, systemowym, poznawczo-behawioralnym i psychodynamicznym. Każdy proces psychoterapeutyczny jest inny i trudno je ze sobą porównywać. Elementem wspólnym będzie budowanie relacji.

Psychoterapeuta z polecenia.

 

Możesz czuć się bezpieczniej jeśli ktoś poleci ci psychoterapeutę. Tutaj są jednak pewne warunki, o których warto wiedzieć. Psychoterapeuta nie powinien przyjmować na terapię indywidualną dwóch bliskich osób, zwłaszcza w miastach, gdzie jest wielu psychoterapeutów. Jeśli terapeutę poleca ci twoja dziewczyna, bo do niego chodzi, wybierz kogoś innego.

Dzięki temu nie będzie sytuacji niejasnych, niedopowiedzianych, wielu domysłów i porównań. Psychoterapia ma być spotkaniem, w którym wszystko jest czytelne. To ją rożni od rozmów z bliskimi, tutaj nie ma niedopowiedzeń. W trakcie procesu buduje się poczucie, że bez ryzyka oceny możesz powiedzieć o sobie wszystko i spotkasz się z przyjęciem i zrozumieniem.

Umówienie się do psychoterapeuty.

 

Kiedy masz już za sobą podejmowanie decyzji i szukanie. Przyszedł czas na umówienie się. W zależności od zasad umawiania się, różnie to wygląda w danym gabinecie. W gabinecie terapeutycznym GAJ możesz zadzwonić i umówić się na spotkanie, napisać sms lub maila. Znajdziemy pasujący ci termin, jeśli będzie dostępny i umówisz się na pierwsze spotkanie.

Możesz poczuć ulgę i radość, że masz ten krok za sobą. Mogą pojawić się też wątpliwości. Przyjmij je, przyjdź z nimi i podziel się z psychoterapeutą. A jeśli zdecydujesz, że to jednak nie jest ten czas, to daj znać, że odwołujesz spotkanie. Pisze to w imieniu zapewne wielu psychoterapeutów, gdzie często spotykamy się z tym, że konsultacje nie są odwoływane i klient nie przychodzi. Tak po ludzku, będzie to ważne dać znać o swojej nieobecności, choćby smsem. Nie musisz się tłumaczyć, wyjaśniać. Możesz napisać, nie jestem jeszcze gotowy, możesz napisać rezygnuję. Daj znać o tym, dzień przed. Każda ze stron poczuje, że jest potraktowana z szacunkiem.

Jeśli jesteś gotowy i decydujesz się przyjść, to zapewne będziesz odczuwać niepokój, a może zdenerwowanie. Trochę jak idzie się na pierwsze spotkanie, z nieznajomym, lub do nowego miejsca pracy. To naturalne, że towarzyszą ci te uczucia. Przywitaj je, zobacz, że są i powiedz sobie „tak, denerwuję się, to nic złego. Robię coś naprawdę nieznanego i nowego”. Warto dodać sobie otuchy.

Psychoterapeuta będzie rozumiał twój niepokój, możesz mu o tym powiedzieć już na początku. Może zanim zaczniesz opowieść, będziesz potrzebować chwili na osadzenie się. Oswojenie z nowym miejscem i osobą. Pomocne może być  przyjście chwilę przed, by zapoznać się z przestrzenią, możesz zrobić sobie coś do picia.

Tajemnica pierwszego spotkania z psychoterapeutą.

 

Odkrywamy tajemnice psychoterapii, jak wygląda pierwsze spotkanie, jak się do niego przygotować i czego się spodziewać.

Pierwsze spotkanie wygląda różnie u danego psychoterapeuty, ale zapewne pojawi się pytanie o to, co cię sprowadza. Co dzieje się teraz w twoim życiu, że pomyślałeś o psychoterapii. Wtedy zacznij mówić. Może być to trochę chaotyczne, to nic. Psychoterapeuta dopyta.

W trakcie pierwszego spotkania, w zależności z czym przyjdziesz mogą pojawić się różne pytania. Dotyczące chronologii zdarzeń, może pytań o ciebie w kontekście pracy, rodziny, znajomych i spędzania czasu wolnego.

Na pierwszym spotkaniu warto powiedzieć o tym, czy bierzesz jakieś leki, na coś chorujesz, czy jesteś pod opieką psychiatry, czy byłeś w szpitalu na oddziale psychiatrycznym. Drugi ważny temat, to czy korzystasz z używek. Jest to bardzo ważny temat. Używki służą regulacji emocji, stłumieniu, odsunięciu lub odcięciu od czegoś trudnego. A psychoterapia polega na pracy z emocjami. Zatem mamy tu pewien konflikt. W zależności od używek, częstotliwości zażywania możecie rozmawiać o różnych kierunkach pracy. Czasami może być potrzebna praca z psychoterapeutą uzależnień.

Na pierwszym spotkaniu może pojawić się dużo emocji i łez, to naturalne. Nowa sytuacja, silny stres, opowiadanie o kłopotach, może pierwszy raz, spowoduje płacz. Jest to w porządku. Psychoterapeuta będzie przy tobie i wysłucha cię z empatią.

Psychoterapia i leki.

 

Pod koniec spotkania terapeuta da ci informację, jak widzi dalszą pracę, czy potrzebuje jeszcze konsultacji np. lekarza psychiatry. Często przy niektórych objawach jest to pomocne, aby skorzystać z farmakologii i mieć ulgę w intensywności przeżyć, móc przespać całą noc. Jednocześnie przy przyjmowaniu leków potrzebna jest praca psychoterapeutyczna.

Wiele osób ma przekonanie, że leki załatwią sprawę. Jest to mylne, leki często są niewystarczające do zmiany. Leki zmniejszają objawy, ale nie usuną źródła problemu. Jeśli jesteś smutny z powodu śmierci bliskiej osoby, musisz przejść proces żałoby, jeśli odczuwasz lęk przed ludźmi leki nie sprawią, że będziesz odważny.

Psychoterapia pomaga zmieniać mechanizmy obronne, sztywne zachowania, które przestają ci pomagać, a przynoszą szkody. Przy niektórych objawach lub chorobach leki są niezbędne i to zawsze w porozumieniu z lekarzem psychiatrą powinno się leki przyjmować i odstawiać.

Tajemnice kolejnych etapów psychoterapii.

 

Dalsza psychoterapia ma swoje etapy pracy. Pierwsze spotkania służą zbudowaniu więzi i nawiązaniu relacji z psychoterapeutą. To czas na to byś czuł się bezpiecznie, by wzrastało twoje zaufanie. To moment też na ustalenie celów do pracy i określeniu ram czasowych. To w różnych podejściach wygląda to różnie.

Kolejne etapy, to zagłębianie się w świat doświadczeń i przeżyć, szukanie źródeł kłopotów, często w przeszłości. Zaglądanie może do ciemnych pokoi, które mogą straszyć, ale to właśnie wejście tam pozwala na zajęcie się tym co tam się kryje i utrudnia ci życie.

Wyobraź sobie, że masz pomóc przyjacielowi, który zamknął się w pokoju, nic nie widzisz, nic nie słyszysz. Dopiero wejście do niego pozwoli mu pomóc. Podobnie jest w psychoterapii w pracy nad swoimi lękami, zamrożonymi uczuciami, pracy z traumami.

Końcowy etap psychoterapii, to moment kiedy będziesz czuć zmiany, wprowadzasz je w życie. Zobaczysz jak zmienia się ono na rożnych obszarach. Może będziesz czuć się pewniej siebie, będzie ci łatwiej odmawiać, a możesz lepiej dbasz o swoje potrzeby i stawiasz granice bliskim. Kiedy poczujesz, że chcesz kończyć psychoterapię, daj znać terapeucie i umówicie się na kończenie.

Koniec nie zawsze oznacza całkowite zakończenie. Pamiętajmy, że rozwijamy się całe życie. Może być taki moment w twoim życiu, kiedy poczujesz , że potrzebujesz się spotkać.  Może w twoim życiu pojawi się duża zmiana, a tobie było trudno ze zmianami. Wtedy możesz ponownie wrócić po wsparcie do psychoterapeuty. Możesz wrócić do poprzedniego albo wybrać nowego. Zaufaj w tym sobie.

Koniec psychoterapii.

 

Kiedy kończy się relacja, ważne jest by dać sobie czas na pożegnanie. Tak jak żegna się przyjaciela, który udaje się w długą podróż i może więcej się nie zobaczycie. Takie pożegnanie może być trudne, ale z drugiej strony wybierasz się w nową podróż, to musi być ekscytujące. Psychoterapeuta również potrzebuje się z Tobą pożegnać. To bardzo ważny czas w terapii.

Odkrywanie tajemnic psychoterapii, to jak odkrywanie nieznanych krain, każda podróż wygląda inaczej. Podobnie z psychoterapią każde spotkanie jest inne, bo na każdym jest inny, indywidualny człowiek. To co udaje się opisać, to ogólne ramy spotkań. Jeśli jesteś na etapie podejmowania decyzji o psychoterapii umów się na konsultację. To pierwsze spotkanie pozwoli Ci rozeznać się i oswoić z sytuacją.

W gabinecie terapeutycznym GAJ możesz spotkać się na psychoterapię indywidualną, psychoterapię par lub psychoterapię dzieci lub młodzieży. W przypadku dzieci i nastolatków warto porozmawiać z dzieckiem o psychoterapii i również je na to przygotować.

 

 

Fot. Elizabeth Explores

 

Print Friendly, PDF & Email
Anna Raczkiewicz
Latest posts by Anna Raczkiewicz (see all)