Uwaga dla dziecka

uwaga-dla-dziecka

Gdy rodzi się dziecko wywraca świat rodziców do góry nogami. Uwaga rodziców koncentruje się na małym, nieporadnym człowieku. Mama jest zwykle do dyspozycji noworodka 24 godziny na dobę – przytula, pielęgnuje, karmi, bawi się, uśmiecha. Często w tych trzech pierwszych miesiącach rodzice zapominają o własnych potrzebach…

Dziecko z miesiąca na miesiąc staje się bardziej samodzielne, eksploruje świat, ale potrzebuje do tego rodziców, którzy w razie czego ochronią, pomogą, będą dopingować.

Potem pojawia się faza pytań „dlaczego ?”  na które nie ma wyczerpującej odpowiedzi. Przedszkole, szkoła, nastolatek. .. To jaki kontakt rodzic będzie miał z nastolatkiem w dużej mierze zależy od kontaktu jaki wytworzy się przez wszystkie wcześniejsze fazy rozwoju dziecka.

Jak dawać uwagę dziecku?

Niech to będzie 15 minut dziennie zabawy na zasadach 4latka – bez popędzania, wymyślania własnej konwencji, bez telefonu i zupy na gazie w międzyczasie.

Ważny jest realny kontakt ze słuchaniem się wzajemnie – wspólna gra planszowa, wyjście na spacer, wspólne czytanie książki czy po prostu  „kokoszenie” się na łóżku. A może spacer, na którym się nie popędza,  podczas którego zatrzymamy się przy każdym robaczku, krzaczku i kałuży, która zainteresuje dziecko. Albo poranek lub wieczór spędzony ze sobą w piżamach i bałaganie.

Gdy dziecko nie dostaje uwagi rodzica.

Gdy uwagi nie ma dziecko o nią zaczyna zabiegać. Czasami robi to w sposób akceptowany społecznie, jednak nierzadko zaczyna zachowywać się niegrzecznie… bo zachowanie negatywne bardzo szybko ściąga uwagę dorosłych.

Jeśli dziecko odczuwa deficyt uwagi każdy moment nawet negatywny (kłótnia, bura) w którym jest w centrum zainteresowania rodzica będzie nagradzający. To nie jest tak że dziecko działa w ten sposób świadomie, to raczej jego podświadomy krzyk „zauważ mnie”.

Krzyk który później wydaja z siebie świadomie lub mniej świadomie rodzice gdy dziecko stanie  się nastolatkiem. Nastolatki nie rzadko odcinają  się od rodziców, sprawiają problemy wychowawcze, czasem sięgają po używki, nie dopuszczają do siebie, nie rozmawiają, rówieśnicy są dla nich najważniejsi.

MINOLTA DIGITAL CAMERA

Dlatego też od najwcześniejszych lat należy  włączać dzieci w życie rodzinne. Rozmawiać co u Was, brać pod uwagę zdanie dzieci na tematy związane z rodziną – gdzie na wakacje, co robimy w weekend. Dzielić się swoimi radościami i smutkami. Jednocześnie być otwartym i uważnym na sygnały płynące od dziecka.

Czas wakacji sprzyja zwolnieniu, wspólne urlopy stają się okazją do spędzenia czasu tylko z dziećmi. Nie jest aż tak istotne gdzie te wakacje będą tylko jak rodzic będzie w nich uczestniczył.

Realny kontakt bywa męczący ale przynosi ogromną satysfakcje oraz daleko idące pozytywne skutki. Dzieci, które dostają więcej uwagi są mniej konfliktowe, lepiej radzą sobie z emocjami, mają wyższą samoocenę  oraz osiągają wyższe umiejętności komunikacyjne.

/fot. freeimages/

Print Friendly, PDF & Email
Julita Kulik