Dla kogo jest psychoterapia

Dla kogo jest psychoterapia

Tak wiele osób pyta mnie czy potrzebuje psychoterapii. Czy może istnieją proste sposoby na poradzenie sobie z trudnościami, a może przesadzają, bo przecież inni ludzie mają „poważne” problemy.

 

Jesteś już zdecydowany na podjęcie psychoterapii zastanawiasz się z jakimi problemami pracuje psychoterapeuta oraz w czym może pomóc właśnie Tobie.

Psychoterapeuci pomagają w większości trudności, bywa, że niektórzy się specjalizują w jakimś określonym temacie np. praca z parami. Jednak w większości do każdego psychoterapeuty możesz zgłosić się ze stanami depresyjnymi, lękiem, trudnościami w relacjach.

 

 

Dla kogo jest psychoterapia?

 

W czym pomoże psychoterapeuta.

Uważam, że wyznacznik tego, czy potrzebujesz wsparcia i pomocy psychoterapeuty jest prosty. Jeśli odczuwasz w swoim życiu ciężar, cierpienie, z którymi nic nie możesz zrobić, jest to sygnał by zacząć psychoterapię.

Moja praktyka ukazuje, że coraz więcej osób decyduje się na rozwiązywanie swoich trudności z pomocą psychoterapeuty. Chcą oni żyć lepiej- pełniej, szczęśliwiej. Korzystanie z pomocy psychoterapeuty spotyka się z coraz większym rozumieniem społeczeństwa, przestaje to być wstydliwe, a nawet bywa trendy.

 

 

Kiedy iść na psychoterapię

Czasami można nie ufać swojemu odczuciu i czuć się pogubionym. Mogą pojawiać się wątpliwości czy warto szukać pomocy psychoterapeuty. Może uda się samemu sobie poradzić. I tak mijają miesiące, a czasami lata, a stan zdrowia psychicznego, czy też emocjonalnego nie poprawia się.

Poniżej opisuje sytuacje, które mogą być sygnałem do tego by szukać pomocy u psychoterapeuty. To niektóre trudności, z którymi pracuję. Pamiętaj jeśli nie jesteś pewien, możesz przyjść na konsultacje, porozmawiać i rozeznać się wraz z psychoterapeutą czy potrzebujesz takiej formy pomocy.

 

 

 

 

Sygnały i uczucia, z którymi warto przyjść na psychoterapię.

 

Sygnały z ciała.

Częste sygnały, że coś się dzieje z twoimi emocjami daje ciało, poprzez które wyrażają się uczucia. Możesz czuć uciski w klatce piersiowej, duszności, poczucie ciężaru. Mogą pojawiać się:

 

  • bóle brzucha,
  • bóle głowy,
  • omdlenia,
  • bóle kręgosłupa

Jeśli nie mają one przyczyn medycznych, to prawdopodobnie mają podłoże psychologiczne lub mieszane. Cały czas jest wiele specyficznych chorób, których etiologii nie znamy.

Czasami takie sygnały z ciała są niezrozumiale, bo myślisz sobie „przecież nic się nie dzieje w moim życiu czym miałabym się denerwować”. Bywa, że te dolegliwości pojawiają się w sytuacji zmiany, kryzysu, albo towarzyszą od wielu lat. Można to rozumieć jako próby wydostawania się niewyrażanych przez lata emocji.

Jeśli czujesz, że nie masz problemu z emocjami, bo często się denerwujesz, to pomyśl, co z takimi uczuciami jak lęk, niepewność, bezsilność, smutek. Każdy z jest indywidualny i inaczej radzi sobie z doświadczeniami, które niesie życie.

 

Poczucie samotności.

Każdy człowiek inaczej radzi sobie z tym uczuciem. Czasami pojawia się ono w sytuacjach kryzysowych, ale wtedy mobilizujemy swoje siły i radzimy sobie z trudnościami. Czasami uczucie to przygniata. Możesz być sam i czuć się samotnie, można też czuć samotność, choć wokół jest wielu ludzi.

Poczuciu samotności towarzyszy przygnębienie, smutek, można unikać kontaktów z ludźmi. Kiedy cierpisz z powodu samotności i coraz bardziej dajesz się jej „wciągnąć”, to jest to sygnał, by szukać pomocy. Możesz odnaleźć swój sposób na radzenie sobie z samotnością, a może z czasem otworzenie się na drugą osobę.

Psychoterapia pomoże w odkryciu przyczyn samotności, jeśli jest to o doświadczeniu pustki, to pomoże znaleźć ukojenie. Z psychoterapeutą będziesz mógł zbudować relację, w której odkryjecie twoje potrzeby i obdarzycie je troską i opieką.

 

Problemy w relacjach z ludźmi lub pracy.

 

Relacje z ludźmi.

Twoje znajomości są płytkie, szybko się kończą i nie rozumiesz czemu tak się dzieje, przecież ty wszystko robisz dobrze. A możesz ciągle jesteś „nabuzowany”, rozdrażniony, wszyscy cię złoszczą.

Twoje związki ciągle się rozpadają, trafiasz na ten sam typ partnera. Myślisz sobie „ciągle przyciągam takich samych mężczyzn/kobiety”. Być może powielasz życiowy schemat, bycia z partnerem, który cię rani, wykorzystuje. I choć pragniesz szczęśliwego związku, to ciągle spotykasz się z rozczarowaniem. Psychoterapia pomoże w rozpoznaniu tych trudności. Może stosujesz negatywne strategie budowania relacji.

 

Wykorzystywanie w pracy- mobbing.

W pracy robisz wiele rzeczy, czujesz, że bez ciebie wiele rzeczy by nie funkcjonowało. Jednak patrząc na innych współpracowników, to ty spędzasz w pracy po 12-16 godzin dziennie, za to samo wynagrodzenie. Szef chwali Cię, a za chwile krytykuje, nie czujesz się pewnie.

Nie umiesz odmówić przyjęcia kolejnych obowiązków. Brak ci odwagi i siły, by przeciwstawić się, gdy ktoś kieruje w twoją stronę przykrości. To są takie sytuacje, w których potrzebne jest wsparcie. Nikt nie ma prawa, gnębić drugiej osoby.

Psychoterapeuta pomoże odnaleźć twoją siłę do bycia asertywnym. Nauczy jak mówić nie, jak dawać sobie prawo do odmowy.

Są to przykładowe sytuacje, w których możesz potrzebować pomocy psychoterapeuty, by zmienić pewne schematy. Do podjęcia psychoterapii potrzebna jest gotowość, bo jest to proces długotrwały, a czasem bolesny i trudny, jednak przynosi zmiany, dzięki którym żyje się lepiej.

 

 

Zatem dla kogo jest psychoterapia?

– dla każdej osoby, która chce rozumieć siebie lepiej, rozumieć swoje emocje. Jeżeli doświadczasz niejasnych emocji, nagłych wybuchów gniewu lub przypływu smutku lub płaczu to zapraszam do naszego gabinetu, gdzie wspólnie przyjrzymy się temu co cię niepokoi.

W gabinecie terapeutycznym GAJ prowadzimy psychoterapię indywidualną osób dorosłych, dzieci oraz nastolatków. Pracują u nas doświadczeni psychoterapeuci, którzy pomogą Ci na konsultacji określić czy potrzebujesz psychoterapii.

 

Fotografia: Photo by Jan Kahánek on Unsplash

Psychoterapia na początek

Z naszego poradnika psychoterapia na start dowiesz się jak przygotować się na psychoterapię, jak wygląda proces psychoterapeutyczny.

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.