Gdy pojawia się rodzeństwo.

Gdy pojawia się rodzeństwo.

Usłyszałam kiedyś, że pojawienie się w domu rodzeństwa można porównać do sytuacji, kiedy nasz ukochany przyprowadza do domu obcą kobietę i oznajmia: „Kochanie to Ola, kocham ją tak samo mocno jak Ciebie, będzie z nami mieszkać, Ty też ją pokochasz ”.

Teraz już wiem, że jest to cytat z książki A.Faber i E.Mazlish „Rodzeństwo bez rywalizacji – Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie by samemu żyć z godnością”.

Pierwszemu dziecku świat wywrócił się do góry nogami. Rodzicom nie jest łatwo – mały nowy człowiek potrzebuje uwagi, ale warto też wykrzesać siły na poświęcenie czasu całkowicie zagubionemu w swoich emocjach pierworodnemu.

Niech będzie najzwyczajniej jak się da


Jeżeli jest to możliwe ważne aby czas, który mama spędza w szpitalu pierwsze dziecko spędziło najnormalniej jak się da. Niech pójdzie do przedszkola, wróci do domu, śpi w swoim łóżku. Lepiej aby dziadkowie, ciocie przyszli do dziecka, ewentualnie zabrali na atrakcyjną wycieczkę, a wieczór niech dziecko spędzi u siebie z tatusiem.

Młodsze dzieci do 7, a nawet 12 roku życia nie mają wstępu na oddział położniczy, więc jeśli pobyt mamy w szpitalu trwa standardowo 3-5 dni nie ma potrzeby przyprowadzać tam pierwszego dziecka. Takie spotkanie, a w zasadzie późniejsze pożegnanie najprawdopodobniej będzie bardzo trudne zarówno dla dziecka jak i matki.

Moim zdaniem starsze dziecko jeśli jest zdrowe powinno kontynuować chodzenie do żłobka/przedszkola, gdy wróci młodsze z mamą ze szpitala. Oczywiście istnieje ryzyko, że przyniesie jakiegoś wirusa do domu. Zwłaszcza zimą większość pediatrów zaleci aby starsze dziecko zostało w domu. Jednakże drodzy rodzice na dłuższą metę to rozwiązanie może Was wykończyć.

Dlatego też trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw, obserwować pierwsze dziecko i jego reakcje na nową sytuację. Wyjście do przedszkola może dać dziecku poczucie bezpieczeństwa, stałości, jak również wytchnienie od patrzenia jak mama, tata poświęcają czas noworodkowi. Warto z wychowawczyniami, psychologiem w przedszkolu porozmawiać na temat nowej sytuacji dziecka.

Powrót do domu mamy i nowego dziecka


Powrót do domu mamy z nowym członkiem rodziny niech będzie spokojny, pozbawiony fajerwerków. Prezent od noworodka dla rodzeństwa dobrze się sprawdza. Dobrze, aby mama wygospodarowała czas dla pierwszego dziecka – wyprzytulała, pobawiła się chwilkę.

Tata w tym czasie może zająć się noworodkiem, który wbrew pozorom niewiele potrzebuje do szczęścia. Rodzice też nie powinni przesadnie zachwycać się noworodkiem w obecności pierworodnego, za to wskazane jest podkreślanie wyjątkowości i wspaniałości starszego dziecka. Podobnie powinni postępować inni członkowie rodziny.

Ukochana babcia niech najpierw przywita się ze starszym dzieckiem, pobawi się z nim, porozmawia, a dopiero później zerknie ukradkiem na malucha. Jeżeli ktoś będzie potrzebował więcej czasu na zachwycanie się noworodkiem, niech zrobi to kiedy pierworodnego nie ma w domu.

Emocje starszego dziecka


Gdy w domu pojawia się maluch, pierwsze kilkuletnie dziecko jest pełne emocji – podekscytowania, ciekawości ale i lęku czy złości. Sytuacja całkiem dla niego nowa, nie wiadomo co teraz będzie. Czy rzeczywiście rodzice będą kochać tak samo. Czasem pojawia się również rozczarowanie noworodkiem, bo nic nie robi tylko śpi, płacze albo je, jest brzydki, nie uśmiecha się, nie bawi zabawkami.

U większości dzieci przez 2-3 miesiące od pojawienia się noworodka obserwuje się rozdrażnienie, przesadne skupienie na sobie i własnym cierpieniu. Może wystąpić moczenie, płacze nocne, jak również bóle głowy. Stres ma również wpływ na odporność dziecka, zdarza się że pojawienie się rodzeństwa dziecko odreagowuje m.in. w chorobie.

Zazdrości o młodsze rodzeństwo nie można chyba uniknąć. Może ona jedynie przyjmować różne formy. Niektóre dzieci mówią rodzicom wprost „Zabierz go stąd”, „Wyrzuć ją”, „Nie chce jej”. Inne bywają agresywne wobec malucha – potrafią uderzyć, popchnąć. Jednak większość pierworodnych jest po prostu wściekła na rodziców.

Najbardziej obrywa się mamie, bo to ona wciąż jest przy noworodku, zdradziła starsze dziecko i nie jest już na każde jego zawołanie. Droga mamo możesz usłyszeć: ‘’idź sobie”, „nie kocham cię” czy też ‘’tata jest fajniejszy”. Pierworodne prawdopodobnie bardziej emocjonalnie będzie reagować na napotykane trudności. Być może pojawi się huśtawka nastrojów – od radości po totalną wściekłość.

Pierwsze dziecko za wszelką cenę będzie chciało zwrócić na siebie uwagę, najłatwiej zrobić to poprzez zachowania negatywne – niszczenie rzeczy, ignorowanie próśb i poleceń. Dzieje się tak, gdyż dla dziecka każda uwaga nawet negatywna jest ważna – widzą mnie tzn. istnieje, zauważają mnie.

Warto zadbać o to aby mama znalazła choć trochę czasu dla pierworodnego w ciągu dnia np. podczas kąpieli, wspólnej zabawy, spaceru. Ten czas nie musi być długi (nawet 10 minut), liczy się jego jakość – niech to będzie maksymalne skupienie na dziecku i jego potrzebach, bycie sam na sam z dzieckiem. Bawmy się w to co chce dziecko, niech ono nadaje rytm tej chwili.

Pojawienie się rodzeństwa stawia ojca w znacznie lepszym świetle – on mniej zajmuje się noworodkiem i ma czas dla pierwszego dziecka. Tata przytula, śpi z dzieckiem, bawi się, spaceruje. Drogi tato to jest Wasz czas, warto z niego korzystać na maksa.

Zwykle po około 4-5 miesiącach gdy nowy maluch jest już większy i bardziej aktywny pierwsze dziecko zaczyna dostrzegać go jako partnera do czegokolwiek. Pierworodne oswaja się już z reorganizacją rodziny, czuje się bezpiecznie. Należy pamiętać, że dziecko nie ma wyczucia i może zbyt mocno przytulić niemowlaka, ale spokojnie niemowlaki w większości przypadków uwielbiają swoja starsze rodzeństwo, a na jakikolwiek kontakt z nim reagują szerokim uśmiechem.

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.