Jak nie dać się depresji w pandemii.

Nie tylko depresji w pełnym tego słowa znaczeniu, ale również obniżonemu nastrojowi, złemu samopoczuciu, demotywacji. Czyli tym, co m. in. w depresji się mieści. Sławetny obecnie wirus ma wpływ na każdą dziedzinę naszego życia- wszystko jakby stanęło na głowie. Nie jest to łatwy czas szczególnie dlatego, że nie możemy funkcjonować tak jak zwykle. To powoduje dużo frustracji, złości i bezsilności.

Izolacja i depresja.


Najtrudniej może być tym, którzy sami muszą być w domu. Dlaczego najtrudniej, bo jakby nie było obecność drugiego człowieka jest niezwykle potrzebna dla naszej kolokwialnie mówiąc psychiki. Móc z kimś namacalnie porozmawiać, przytulić się, spojrzeć w oczy, czy z kimś zjeść posiłek jest dla nas bardzo ważne. Do tej pory mogliśmy sobie z tego nie zdawać sprawy. Pozbawienie takiej możliwości bardzo wpływa na obniżenie nastroju, może nasilać stany depresyjne i lękowe.

Co robić, by nie dać się depresji.


W kilku pomysłach co robić, aby utrzymać dobre samopoczucie.

 1. Utrzymuj zmienny rytm dnia. Rób różne rzeczy najlepiej naprzemiennie: np. poczytaj książkę, potem poodkurzaj, a potem włącz ulubiony serial, zadzwoń do kogoś, poćwicz. Chodzi o to by za długo nie być w miejscu. Mózg lubi zmiany.
 2. Jedz lekko. Mamy mniej ruchu, wolniej spalamy kalorie – przez co możemy czuć się ociężali. Ugotowanie lekkiego posiłku może być dla nas nowym zadaniem i jednocześnie wyzwaniem dla naszej głowy.
 3. Rób nowe rzeczy. Nasz mózg lubi wyzwania i lubi się uczyć. Kiedy jest zajęty rozwiązywaniem nowych zadaniach nie ma czasu na zbyt dużo rozmyślań. Takim zadaniem może być nauka sudoku, kilka słów w nowym języku, skorzystanie z nowego przepisu na ugotowanie czegoś nowego, cokolwiek czego jeszcze nie robiliśmy. Nawet jeśli nie wyjdzie to nic nie szkodzi, chodzi o sam fakt próbowania.
 4. Dokończ coś co kiedyś, zacząłeś i zabrakło weny. Nowa sytuacja, w której jesteśmy to nowa perspektywa – przychodzą nowe pomysły.
 5. Rozmawiaj. Utrzymuj kontakt ze znajomymi, możesz umówić się codziennie na kawę on line lub telefon. Jeśli nie znajomi to zawsze możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów.
 6. Daj sobie dawkę śmiechu – obejrz komedię, kabarety.
 7. I chyba najtrudniejsza rzecz akceptacja dyskomfortu – umiejętność rozumienia, że jest to rzecz obecnie niezbędna, nie mamy zbytniego wpływu na ogólny stan epidemii wirusa, mamy wpływ jak spędzamy i przetrwamy ten czas.
 8. Życzę, że Wam na ten czas dużo akceptacji i jak najmniej frustracji i oczywiście zdrowia.
Zadzwoń i umów sesję

  Konsultacja psychoterapeutyczna

  Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.