Jak poznać siebie prawdziwego?

Jak poznać siebie prawdziwego?

Poznanie siebie prawdziwego, to odkrycie siebie takiego jakim jesteś naprawdę. To odkrycie siebie prawdziwego, swojej natury, swojej wewnętrznej intuicji, energii, która wie co jest dla ciebie dobre. Tendencja twojego organizmu, to siła która słuchana i realizowana w życiu pozwala żyć w zgodzie z samym sobą.

Jak odkryć siebie prawdziwego?


Przedstawiam Ci opowieść, która nakieruje Cię na to jak odkryć siebie prawdziwego.


Dawno, dawno temu, gdzieś w Azji, chodziła sobie leniwie tygrysica, spodziewała się młodych. Pewnego dnia w oddali usłyszała dźwięki kóz, to było spore stado. Głód i instynkt były tak silne, że nie oparła się im i zapolowała. Jednak nagły, wielki skok w kierunku stada sprawił jej ogromny ból. Tygrysica padła na ziemię wyczerpana.

Kozy, które skakały w oddali usłyszały piszczenie, pełne obawy podeszły i zobaczyły małe tygrysiątko zwinięte wokół martwiej matki. Kozy przygarnęły je do swojego stada. Tygrysek rósł wśród kóz, nauczył się wydawać takie same dźwięki jak one, zachowywać się tak jak one, jeść to co one.

Początkowo miał z tym trudności, by swymi kłami, skubać trawę tak jak kozy, uczył się wydawać kozie odgłosy. Jedzenie wegetariańskie sprawiało, że był chudy i nad wyraz spokojny i potulny. Wychowywał się z kozami i stawał się taki jak one. Po paru latach, gdy tygrysek było już dużym tygrysem, stado zostało ponownie zaatakowane, tym razem był to stary tygrys samiec. Kozy rozproszyły się w popłochu, tylko tygrysek stał nie czując strachu. Był zaskoczony i zadziwiony tym co się dzieje.

Stał twarzą w twarz, ze starym tygrysem i wpatrywał się w niego w zadziwieniu. Po chwili, gdy odzyskał świadomość, wydał z siebie żałosny, przeraźliwy bek i zaczął skubać liście i przeżuwać je. Przybysz przyglądał się temu po czym zaczął pytać z niedowierzaniem:

„Co ty robisz?, Co się z Tobą dzieje? Czemu beczysz jak kozy? Czemu żujesz trawę?”tygrysy

Mały, wychudzony i śmiesznie zachowujący się tygrys beczał. Stary tygrys był coraz bardziej przerażony. Ryknął na młodego

„Czemu wydajesz te głupie dźwięki?”

Nim ten zdołał odpowiedzieć, tygrys chwycił go za kark i potrząsnął nim, w nadziei, że to przywróci mu zmysły. Po czym zabrał go nad staw, by w blasku księżyca mógł zobaczyć swoje i jego odbicie i zobaczyć, że wyglądają tak samo.

„Spójrz na nasze odbicia, są takie same, masz tygrysi pysk, tak jak mój, Czemu zachowujesz się jak koza, czemu beczysz, czemu jesz trawę?”

Młody tygrys nie wiedział co odpowiedzieć, ale wpatrywał się dalej w odbicia porównując je. Powoli zaczął dostrzegać różnice i zaczęła pojawiać się w nim trudna zmiana, patrzył i zaczynał drżeć i płakać.

Stary tygrys zaczął się złościć, wziął młodego do jego legowiska i dał mu tam kawał mięsa, które wsadził mu do pyska. Tygrysek z obrzydzeniem trzymał je w pysku i dławił się, to nie był smak, który znał, chciał to wypluć. Jednak stary był uparty i nie pozwolił na to, kazał mu połknąć mięso, dał kolejny kawał soczystego, krwistego mięsa i kazał żuć.

W tym momencie, organizm tygryska poczuł smak, krew mięsa rozbudziła nieznane mu dotąd siły i energię, poczuł, że to jest coś jego, to pokarm który dawał mu siłę. Czuł jakąś wewnętrzną satysfakcję, siłę. Zaczął wyciągać łapy, tarzać się po ziemi, stanął prosto na swoich łapach i nagle wydał z siebie wielki ryk tygrysa, ryk przebudzenia.

Stary tygrys z dumą patrzył na tę przemianę, na odkrycie przez tygryska swojej prawdziwej natury. Zabrał młodego tygrysa do dżungli na polowanie. I tak oto tygrysek wychowywany wśród kóz odkrył swoją prawdziwą naturę.

Co czujesz po przeczytaniu tej bajki?


Jakie refleksje pojawiają się na temat ciebie i twojego życia?

Czy czujesz, że żyjesz w nieswoim świecie, nie swojej skórze?

Otoczony powinnościami, oczekiwaniami i wymaganiami?

Co z twoją prawdziwą naturą, z twoim wewnętrzny głosem?

Ta bajka obrazuje moment przebudzenia, czyli uświadomienia sobie swojego wewnętrznego czucia, swoich wewnętrznych głosów. Pozwala ona na odkrycie siebie prawdziwego. Takiego, który żyje w jakiejś społeczności, przestrzega jakichś zasad. Czy są to twoje zasady?

To pierwszy krok do zmiany- poczuć siebie. Odkryć siebie! Odkryć swoje potrzeby i wartości. Sprawdzić co jest to moje, jakie to jest „po mojemu” i w zgodzie ze mną samym.

Zimmer, „Philosophies of India”

Photo by Sergey Pesterev on Unsplash

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.