Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców ?

Jak przygotować dziecko do rozwodu rodziców ?

Rozstanie to trudne doświadczenie dla wszystkich ludzi niezależnie od wieku. Pojawiają się wtedy trudne do przeżywania emocje jak na przykład: smutek, złość, rozczarowanie, a nawet strach przed tym co stanie się w przyszłości.

 

 

Dzieci w każdym wieku bardzo przeżywają rozstanie, rozwód rodziców. Nagle burzy się ich świat i panujący w nim porządek, zostanie zachwiane poczucie bezpieczeństwa.

 

Rodzice zawsze są.

Rodzice dają dziecku poczucie bezpieczeństwa, stabilizację, bo przecież świat pędzi do przodu a oni zawsze są. Gdy rozwód rodziców jest nieunikniony należy dziecko do niego odpowiednio przygotować. Rodzice rozstają się jako para. Dla dziecka zawsze pozostaną rodzicami, bez względu na to co się wydarzyło w przeszłości i co się wydarzy w przyszłości.

 

Dziecko czuje, że coś się dzieje.

To nie jest tak, że dzieci nie czują rozpadu związku rodziców. Słyszą kłótnie, widzą zwiększający się dystans pomiędzy rodzicami. Czują wtedy niepokój, mogą zastanawiać się co się dzieje, czy to ich wina, czy rodzice będą razem.

Najlepszym co może zrobić w takim momencie rodzic dla dziecka to porozmawiać z nim. Rodzic ma rozwiać wątpliwości dziecka, odpowiedzieć na pytania oraz zapewnić o swojej miłości do dziecka. Jeżeli jest to możliwe, najlepiej, aby w spokojnej atmosferze dziecko dowiedziało się o rozwodzie od obojga rodziców.

Reakcja może być różna – płacz, złość lub wręcz zignorowanie “nie obchodzi mnie to..”. Czasami dziecko czuję ulgę, bo panujące w domu napięcie było dla niego nie do zniesienia. Niezależnie od pierwszej reakcji na informację o rozpadzie związku rodziców, dziecko boi się tego co będzie dalej, bo faktycznie nie wie jak będzie.

 

Przygotowując dziecko na rozwód rozmawiajcie ze sobą.

Zanim rodzice rozwieją wątpliwości dziecka co do jego dalszego losu rodziny, powinni porozmawiać ze sobą nawzajem. Ważne kwestie do ustalenia to miejsce stałego pobytu dziecka, forma i czas widzeń drugiego rodzica z dzieckiem, sposób podejmowania decyzji dotyczących ważnych kwestii życia dziecka – zdrowie, edukacja.

Warto ustalić jasno kiedy dziecko będzie widywać z drugim rodzicem. Dobrze aby były to stałe terminy, da to dziecku poczucie stałości, stabilności, a przede wszystkim przewidywalności wydarzeń. Warto rozmawiać z resztą rodziny (dziadkowie, wujkowie) jak mają się zachować w danej sytuacji, aby dziecko wesprzeć.

Niech wiedzą, że niewskazane są negatywne wypowiedzi o którymś z rodziców w obecności dziecka. To samo tyczy się rodziców – negatywne wypowiedzi rodzica na temat drugiego rodzica, negowanie jego zdania, decyzji ranią dziecko.

 

Dziecko kocha oboje rodziców.

Dziecko bez względu na to kto ponosi odpowiedzialność za rozpad związku kocha oboje rodziców, a jego marzeniem jest aby byli znów razem. Dlatego też, nie stawiajmy dziecka po którejś stronie barykady, nie dopytujmy jak na przesłuchaniu jak było u mamy, czy też taty.

Unikajmy kłótni i ostrych wymian zdań przy dziecku. Jeżeli spotkania między rodzicami są trudne – niech ktoś inny z bliskich oddaje dziecko, można komunikować się przez e-mail. Nie wikłajcie dziecka w sprawy rodziców – „Zapytaj mamy czy Ci pozwoli?” – Nie!!! To rodzice są dorośli i między sobą ustalają ważne sprawy dotyczące dziecka.

 

Jak zadbać o własną kondycję psychiczną przed rozwodem.

Rozstanie dla osób rozstających to bardzo silna sytuacja stresowa. To moment w którym dorosły sam zastanawia się “Jak sobie poradzę sam?”. Wymaga to podjęcia szeregu decyzji, nierzadko w krótkim czasie. Często wywołuje to w dorosłych lęk o przyszłość.

Dlatego to ważne, aby rodzic zadbał w tym trudnym kryzysowym momencie o swoją kondycją psychiczną. Rodzic stabilny emocjonalnie, który czuje wsparcie od innych dorosłych osób, może dać adekwatne wsparcie dziecku.

Nie należy dzielić się z dzieckiem swoimi przemyśleniami na temat rozstania, krzywd wyrządzonych przez partnera. Takie rozmowy zarezerwowane są dla dorosłych powierników – przyjaciół, dalszej rodziny czy psychoterapeuty.

 

Jak przygotować dziecko na dalszy etap, po rozwodzie.

Dziecko często pyta, co będzie dalej. Jeżeli trudno jest przewidzieć dalszy ciąg zdarzeń, można powiedzieć „słuchaj nie wiem”. Następnie zapewnić, że rodzice będą się starać tak dogadać aby dziecku było jak najlepiej. Dziecko ma dostać od rodziców sygnał, że bez względu na przyszłe wydarzenia mama i tata stoją za nim murem, zawsze będą kochać, zawsze pomogą.

Zwykle dziecko potrzebuje około roku, aby poczuć się stabilnie w nowej sytuacji. Ten rok pozwala mu zobaczyć, że w nowej rzeczywistości mama i tata radzą sobie w samodzielnej opiece nad nim. Buduje się w nim poczucie bezpieczeństwa, które zostało zachwiane przez rozwód rodziców.

Oczywiście mowa tu o sytuacji idealnej, w której rodzice są w stanie się zdystansować. Niestety bardzo często, zwłaszcza na początku rozstania o ten dystans trudno. Bardzo łatwo zatracić się w swoim żalu, złości i wplątać w to dzieci. W takiej sytuacji pomocne mogą być mediacje pomiędzy rodzicami, konsultacje z psychologiem dziecięcym, jak również pomoc psychoterapeutyczna dla rodziców oraz dzieci.

Dziecko podczas własnej psychoterapii ma możliwość w neutralnych warunkach rozpoznać, przeżyć i zaakceptować uczucia jakie towarzyszą mu w trakcie rozstania rodziców. Więcej o psychoterapii dziecka po rozwodzie można przeczytać w artykule Psychoterapia dziecka po rozwodzie.

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.