Jak wyznaczać sobie cele?

Jak wyznaczać sobie cele?

Początek roku, to czas postanowień i zastanawiania się jak wyznaczać sobie cel i go osiągnąć. Często nie udaje się nam wytrwać w postanowieniach. Jak wyznaczać sobie cele i je realizować? Poniżej przedstawiamy metodę, która pomoże wyznaczyć Ci realne cele.

 

Jest wiele blogów, które opisują jak wyznaczać i realizować swoje cele. Dlatego opiszemy bardzo prosto co możesz zrobić, aby wyznaczyć sobie swoje cele prywatne. W zarządzaniu bardzo popularna jest zasada SMART, mówiąca o tym, że nasze cele powinny być smart-ne, tzn.:

S- Specific– konkretny, prosty

M- Measurable– mierzalny

A- Achievable– osiągalny

R- Realistic– realny

T- Timed– określony w czasie

Stawiając przed sobą cel czy to zawodowy czy prywatny należy określić go według powyższych kategorii. Warto również skupić się na niuansach językowych.

Unikaj słów „muszę”, „powinienem”, zamień je na „chcę”, „potrzebuję”. Powinności są narzucane z zewnątrz przez całe życie. „Powinieneś dobrze się uczyć”, „Powinnaś założyć rodzinę” etc. Bardzo często w realizacji takich przymusów pojawia się opór, co jest zrozumiały, bo powinności nie zawsze są w zgodzie z naszymi potrzebami.

Wyznaczając przed sobą cel, kieruj się tym czego potrzebujesz, co chcesz, a nie tym co się powinno. Wszelkie „musy” skazane są na porażkę. Czasami trudno jest rozpoznać swoje potrzeby, w tym pomocne mogą być emocje. Uczucia, których doświadczamy są sygnałem, o tym czego potrzebujemy.

Kiedy określisz swoje potrzeby, chcenia, marzenia, spisz je na kartce. A następnie zgodnie z metodą SMART zapisz jako cel.

 

Jak wyznaczać cel?

Twój cel powinien być prosty i konkretny dostosowany do ciebie i twoich możliwości.

Stawiam sobie za cel ……………..

Następnie określ go w taki sposób byś mógł zmierzyć jego osiągniecie. To wymaga przeformułowania celu na efekt jaki zamierzasz osiągnąć .

Miarą jego osiągnięcia jest………….

Musi on być możliwy dla ciebie do osiągnięcia, uwzględniający twoje nawyki, umiejętności, przeszkody.

Adekwatny dla mnie, bo jestem……

Sprawdź czy to co sobie wyznaczyłeś jest realne. Nie odłożysz w ciągu roku 50tys jeśli zostaje ci 600zł na życie po opłatach.

Realne jest dla mnie………

Postaw sobie datę osiągnięcia celu, również realną. Moment, w którym go osiągniesz.

Termin realizacji mojego celu, to…………

Kiedy zapisałeś sobie swój konkretny i realny cel, wiesz po czym rozpoznasz jego osiągnięcie, kiedy go osiągniesz jesteś gotowy do kolejnego etapu realizacji swojego celu.

Wyznaczyłeś celu, to kawał dobrej roboty, teraz kolejny etap, jak wytrwać w wyznaczonych postanowieniach.

 

 

 

Photo by Alexa Williams on Unsplash

Do pobrania arkusz do wyznaczenia celu wraz z przykładem Tomka.

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.