Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości, to pewność siebie oraz szacunek do samego siebie. Wzmocnienie poczucia własnej wartości, to praca nad wiarą w swój potencjał i możliwością realizowania go. Poczucie własnej wartości nie jest stałą cechą, jest stanem, który można wzmocnić.

 

 

Skąd bierze się poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości, to stan, który buduje się w naszym życiu. Nie jest stałą cechą. To daje nadzieję, na rozwój w tym obszarze. Poczucie pewności budują rodzice oraz otoczenie dziecka. Czasami rodzice nie wspierają wystarczająco poczucia własnej wartości dziecka.

Ktoś kto ma wysokie albo silne poczucie własnej wartości, zna swoje mocne strony, swoje zalety i zdolności. Pewność siebie umocowana jest w prawach jakie dajemy sobie samemu. Świadomość praw osobistych i ochrona siebie, gdy ktoś narusza jakieś nasza prawa świadczą o poczuciu swojej wartości.

Najważniejszym prawem jest prawo do istnienia– mam prawo istnieć bezwarunkowo. Bez względu na to co inni myślą, czy jesteś im potrzebny czy nie, masz prawo istnieć.

Możesz realizować swoje potrzeby oraz robić to co chcesz, póki nie rani to innych. Masz prawo bronić swoją godność osobistą. Daj sobie przyzwolenie na mówienie innym czego potrzebujesz, jakie masz oczekiwania uznając, że druga strona ma prawo Ci odmówić.

 

Cenię siebie, jestem dla siebie ważny i dbam o siebie. Nie pozwalam, by ktoś naruszał moją godność, szacunek do mnie lub mnie jako osobę.

 

Co daje poczucie własne wartości?

Poczucie własne wartości pozwala nam chronić siebie i prawa osobiste jakie mamy.

Ułatwia również pozytywne widzenie siebie, a także prezentowanie siebie w świecie.

Dzięki wysokiemu poczuciu własnej wartości możesz czuć, że masz wpływ na swoje wybory. Potrafisz zdecydować, co jest dla ciebie ważne. Możesz żyć w zgodzie ze sobą, uczciwie i z empatią.

Pewność siebie wpływa na to jak postrzegamy i komunikujemy się z innymi ludźmi. Osoba o silnym poczuciu własnej wartości, będzie koncentrować się na pozytywnych aspektach relacji, a osoba o niskim poczuciu wartości na negatywnych.

Doświadczanie siebie jako osoby wartościowej jest źródłem energii życiowej. Wiara we własne możliwości, zdolności i świadomość swojego potencjału, a także pozytywne nastawienie do świata sprawia, że masz niewyczerpalne źródła do czerpania swojej wewnętrznej pewności

 

Co obniża poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości budowane jest w dzieciństwie przez bliskich oraz otoczenie. Wyniesione z domu zasady, powinności, tzw, przykazy rodzinne będą wzmacniać lub osłabiać wartość osoby.

Zastanów się nad przekazami jakie wyniosłeś z domu. W jaki sposób komunikaty, który słyszałeś na ciebie wpływały? Czy budowały twoje poczucie własnej wartości, czy umniejszały, powodowały poczucie winy, zawstydzenie.

Klasykiem jest stwierdzenie „chłopcy nie płaczą”, a „dziewczynki są grzeczne”. Komunikaty te blokują w chłopcu autentyczne przeżywane uczucie np smutku po stracie i daje sygnał, że jest z nim coś nie tak skoro płacze, bo przecież chłopcy nie płaczą. Dorosły mężczyzna czujący emocje smutku, straty, żalu związane z płaczem może mieć poczucie bycia gorszym, bo u niego pojawiają się łzy. A chłopaki przecież nie płaczą.

Dziewczynki mają być grzeczne, a jeśli trudno im „usiedzieć w miejscu” bo mają tyle energii, dziecięcej ciekawości, to zaczyna się w nich budzić wewnętrzny konflikt, podobny do tego co w powyższym przykładzie. Dziewczynka dostosuje się, blokując swój potencjał, energię, albo będzie się buntować, co może powodować eskalację etykiet o „łobuziarze”, „uparciuchu”. W dorosłości kobieta słysząc ciągle takie etykiety będzie wewnętrznie czuć, że nie jest wystarczająca.

 

Przekazy i komunikaty obniżające poczucie wartości.

 

Słowa ważnych osób, które słyszałeś w dzieciństwie wpływają na Twój obraz siebie. Te pozytywne, go wzmacniały, a negatywne obniżały poczucie własnej wartości.

KOMUNIKAT   –    EFEKT
To, co robisz rób dobrze   –   Postawa perfekcyjna, trudność do odpuszczenia.
Mógłbyś się bardziej postarać   –     Poczucie bycia niewystarczającym
Nie rozmawiaj o seksie  –   W ciele jest coś brzydkiego.

Jak wzmocnić poczucia własnej wartości?

Poczucie własnej wartości warto zacząć budować w sprzyjającym środowisku.

Poszukaj wspierających ludzi- takich, którzy wzmacniają twój potencjał,
Unikaj osób toksycznych, które cię poniżają, krytykują.

Kolejnym krokiem do wzmacniania poczucia pewności jest zadbanie o swoje podstawowe potrzeby. Gdy jesteśmy głodni, nie będziemy szukać sensu życia, tylko możliwości aby zaspokoić głód. Poczucie własnej wartości wymaga zadbania i zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb.

 

  • Sen
  • Poczucie bezpieczeństwa
  • Potrzeba porządku
  • Zdrowie

 

Zacznij od zadbania i uporządkowania obszarów pomagających zadbać o podstawowe potrzeby. Jest to też krok do dania sobie ważności. Osoba, która ma wysokie poczucie własnej wartości dba o swoje zdrowie, sen, bezpieczeństwo i przestrzeń, w której żyje.

 

Określi obszar, w którym chcesz coś zmienić.

 

Napisz czego potrzebujesz?/ Co ci się podoba?

 

Co chcesz zmienić?

 

Zacznij dawać sobie komunikaty wzmacniające Twoje poczucie własnej wartości.

Negatywne i umniejszające komunikaty, które słyszałeś/aś w swoim życiu budują wewnętrzny krytyczny głos. Zacznij to zmieniać, poprzez zmianę sposobu mówienia do samego siebie. Mów do siebie łagodnie, z miłością oraz troską i życzliwością.

 

Jesteś kimś wyjątkowym.

 

Jesteś mądry/a.

 

Uczucia pozwalają Ci lepiej rozumieć siebie.

 

Każdy popełnia błędy, jesteśmy nieidealni, ale to jest piękne.

 

Twój pomysł był świetny.

 

Polubiłbym/abym siebie takim/ą

Dobrym sposobem na wzmacnianie swoich zalet i potencjałów jest ich wypisanie. Wielu osobom, z którymi pracuje podoba się spisywanie ich na kartkach i trzymanie w widocznym miejscu. Zawsze są pod ręką, twoje mocne strony, zawsze możesz z nich skorzystać.

Zacznij od małych kroków, wzmocnienie swojego poczucia własnej wartości zależy od ciebie. Jeśli Twój wewnętrzny krytyk, cenzor jest silny i sabotuje twoje zmiany zapraszam na konsultację z psychoterapeutą. Razem popracujemy nad zmianą i wzmocnieniu Twojej wewnętrznej pewności.

 

Źródła:

M.Król-Fijewska, Asertywność menadżera

S. Wegscheider- Cruse, Poczucie własnej wartości

 

 

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.