Psychoterapia depresji.

Psychoterapia depresji.

Kiedy zacząć psychoterapię depresji, to częste pytanie zadawane na konsultacji psychoterapeutycznej. Pojawia się wtedy wiele obaw i zagubienia, kto diagnozuje depresję, kiedy i jak ją leczyć i czy psychoterapia w tym pomoże.

Terapia depresji, to często długi proces, który wymaga diagnozy. Zacznijmy od początku, odpowiedzmy na pytanie czym jest depresja, czy obniżony nastój już jest depresją.

„gdy świat ciemnieje i sam siebie widzisz w ciemnych kolorach”

/A. Kępiński, Melancholia/

Co oznacza depresja.


Depresja oznacza z greckiego melancholia, czyli ludzki smutek. Jest stanem dotykającym coraz większej liczby osób. Pojawia się ona w sytuacjach dużego przeciążenia, a co za tym idzie większej słabości człowieka i braku siły do dźwigania swoich problemów.

Może pojawić się ona w momentach straty ważnych dla nas rzeczy. Utraty ważnej osoby, po rozstaniu lub śmierci kogoś bliskiego. Poza tym przyczyną depresji może być strata pracy i dochodów przy zaciągniętym kredycie i rodzinie do utrzymania lub ciężka choroba, a nawet utrata ważnej opinii o nas samych w oczach autorytetu.


Czym objawia się depresja lub stany depresyjne?

Można opisać je jako wszechogarniający smutek, wszystko zaczyna być widziane w czarnych barwach. Często trudno uchwycić przyczynę takiego stanu, wszystko zaczyna być bezsensowne i płytkie.

Sprawdź jakie jeszcze mogą być objawy depresji.

Co się dzieje z osobą doświadczającą stanów depresyjnych?


Może zanikać w niej energia życiowa. Podejmowanie najprostszych decyzji zaczyna być niewyobrażalnie trudne, błahostki staja się problemami, których zaczyna być coraz więcej.

Stan taki wpływa również na ciało, zaczyna ono spowalniać. Zwalnia przemiana materii, zanika apetyt, pojawiają się zaburzenia snu i spadek libido. Umysł funkcjonuje wolniej, trudniej się kojarzy, myśli krążą wokół beznadziei życia.

Człowiek staje się ociężały, pojawia się apatia, nic się nie chce robić. To tak, jakby ktoś przytwierdził do ciała ogromne odważniki, które ciążą każdej komórce, które przysłaniają światło życia. Takie doświadczenie wymaga diagnozy.

Kiedy zacząć psychoterapię depresji?


Jeśli przeżywasz obniżony nastrój, który utrzymuje się przez dłuższy czas, utraciłeś energię, to należy to skonsultować z lekarzem. Objawy depresji u każdej osoby mogą być zróżnicowane, dlatego niezbędna jest konsultacja psychiatryczna. To jest stan, którego nie należy ignorować. Depresję diagnozuje lekarz psychiatra. Jest oto pierwszy krok w terapii depresji.

Następnie, po konsultacji psychiatrycznej mogą zostać przepisane lekarstwa i zalecana psychoterapia depresji. Terapię depresji należy podjąć szybko. Leki zaczynają działać po około 2-3 tygodniach. W tym czasie może być trudno wytrzymać samemu. Rozpoczęcie psychoterapii pozwoli zająć się swoimi trudnymi emocjami.


Bliską osobę, partnera warto zachęcić do szukania pomocy. Obecność depresji w związku jest dużym wyzwaniem dla partnera i jednocześnie zagraża obciążeniem.

Psychoterapia depresji.


W depresji tłem do odczuć psychofizycznych są emocje, zabarwione na czarno. Często u osoby cierpiącej z powodu depresji wzmacnia się poczucie winy, krzywdy, a nawet nienawiść do samego siebie. Pod uczuciami, które są na wierzchu, jak smutek i beznadzieja ukryte są te niewyrażone, tłumione, może przez lata.

Psychoterapia pozwoli do nich się dostać i je przeżyć, nadać im znaczenie i prawo do bycia. W wielu badaniach pojawia się wniosek, że psychoterapia jest czynnikiem leczniczym oraz chroniącym przed utratą życia.


Wiele osób obawia się przyjścia do psychoterapeuty, odwleka swoją decyzję w czasie, tłumacząc brakiem czasu, brakiem środków lub podjęciem leczenia farmakologicznego, jako jedynego i wystarczającego. Takie obawy są zrozumiałe, to naturalne bać się czegoś czego nie znamy. Warto dowiedzieć się jak wygląda psychoterapia i jak się do niej przygotować.

Choć w naszym społeczeństwie jest coraz większa akceptacja dla korzystania z pomocy psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty. Psychoterapia pozwala leczyć depresję, poprzez dodarcie do zablokowanych emocji, by móc odstawić leki i żyć szczęśliwie.

Kiedy pojawiają się wątpliwości, a jest lęk przed wizytą u lekarza psychiatry, to warto pójść na konsultację, być może ten rodzaj spotkania, obecności ukaże, że psychoterapeuta może Ci pomóc. Pomoże lepiej zrozumieć czego doświadczasz, wysłucha i pomoże w odnalezieniu drogi ku wyzdrowieniu. Razem będziecie mogli ustalić plan terapii i otrzymasz wsparcie, by udać się do lekarza.

Należy pamiętać, że nieleczona depresja może prowadzić do prób samobójczych. Jeśli doświadczasz objawów depresyjnych konieczne jest spotkanie ze specjalistą. W naszym gabinecie pomożemy Ci z trudną decyzją i wesprzemy w kolejnych krokach.

Obraz imagii z Pixabay

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.