Psychoterapia dziecka po rozwodzie.

Psychoterapia dziecka po rozwodzie.

Na początek należy powiedzieć wprost – dziecko nie da rady wyjść z rozstania rodziców bez szwanku. Nawet jeśli pieczołowicie je na to przygotowywałeś. Otóż właśnie runął mu świat – jego rodzina się rozpadła, a razem z nią jego poczucie bezpieczeństwa.

 

Nie oznacza to, że macie Państwo żyć ze sobą na siłę w nieszczęściu. Życie wśród ludzi, którzy się nie kochają, są do siebie negatywnie nastawieni czy stosują wobec siebie otwartą przemoc nie sprzyja rozwojowi dziecka.  Jak więc pomóc dziecku po rozwodzie?

 

Przygotuj dziecko na psychoterapię.

Warto robić wszystko, co może przyspieszyć proces adaptacji dziecka do nowej sytuacji.  Jednak gdy widzisz, że Twoje dziecko nie zachowuje się naturalnie – jest wycofane, smutne, agresywne czy też częściej choruje, warto skonsultować się z psychoterapeutą, psychologiem dziecięcym.

Jeżeli uznacie Państwo, iż chcecie zapisać dziecko na psychoterapię warto wiedzieć o kilku obowiązujących zasadach. Doświadczony psychoterapeuta będzie wiedział jak pomóc dziecku po rozwodzie.

 

 

Najważniejsze prawdy dotyczące psychoterapii dziecka po rozwodzie rodziców:

1 Oboje rodziców musi się zgodzić na psychoterapię dziecka. Jeżeli nie będzie w tym zgodności, to dziecko będąc na terapii,  będzie się czuło nielojalne wobec zabraniającego rodzica. Taka psychoterapia może nie tylko nie pomagać, ale wręcz pogłębiać kłopot.

2 Przed rozpoczęciem psychoterapii  psychoterapeuta będzie chciał porozmawiać z każdym z rodziców, aby poznać trudności dziecka. Rodzice mogą przyjść na taką wizytę razem i to jest najkorzystniejsza opcja  lub gdy konflikt jest silny umówić się na dwa odrębne spotkania. To ważne aby pomimo rozstania nauczyć się ze sobą komunikować w sposób kulturalny  dla dobra dziecka. Czasami do tej komunikacji pierwszy raz zmusza wizyta u psychoterapeuty.

3 Pamiętaj psychoterapeuta wysłucha Waszych historii ale nie zajmie stanowiska, nie wyda wyroku kto zawinił. Wydawaniem wyroków zajmuje się sąd.

4 Dla psychoterapeuty najważniejsze jest dziecko i jego perspektywa obecnej sytuacji. Psychoterapeuta ma obowiązek dochować tajemnicy terapii. Oznacza to, że na spotkaniach z rodzicami będzie mówił jak wspierać dziecko, a nie o treściach z rozmów z dzieckiem.

5 Nie należy zaprowadzać dziecka do psychologów, psychoterapeutów aby otrzymać tzw kwitek, że dziecko ma kłopoty. To po prostu dołożenie kolejnych stresów dziecku. Od badania dzieci dla sądu jest Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych (OZSS).

6 Pamiętaj im mniej intensywny konflikt pomiędzy rodzicami tym większa szansa na szybsze odzyskanie stabilności w życiu dziecka. Nie jesteście już parą, ale nadal jesteście rodzicami tego samego dziecka!!!

7 Dziecku potrzebni są oboje rodziców. Dlatego też nie odcinajcie dziecka od kontaktu z byłym partnerem.  Pozwólcie, aby dziecko miało stały dostęp do kontaktu z nieobecnym w danym momencie rodzicem – m.in. poprzez:  telefon, skype, sms, e-mail. .

8  Psychoterapeuta pomoże dziecku uporać się z konfliktem lojalności, złością na Was oraz smutkiem malucha, iż traci Was jako parę.

Dziecko zawsze będzie marzyć o tym, że się zejdziecie. Trudno się dziwić, bo kocha Was najmocniej na świecie i chce mieć Was przy sobie.

10. Zadbaj o siebie, być może sam skorzystaj z pomocy specjalisty. Twoje dziecko potrzebuje stabilnego, zdrowego, bezpiecznego dorosłego.

 

 

Fotografia: Photo by Юлія Дубина on Unsplash

Konsultacja.

Jesteś zdecydowany spotkać się z psychoterapeutą. Dowiedz się jak przygotować się do spotkania.

Rozwód, a dziecko.

Co warto jeszcze wiedzieć decydując się na rozwód. W jaki sposób przygotować dziecko na nową sytuację. Jak uniknąć konfliktu lojalności dziecka. W jaki sposób budować stabilność i poczucie bezpieczeństwa dziecka w nowej sytuacji.

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.