Psychoterapia-jak wygląda

Psychoterapia-jak wygląda

Masz już za sobą decyzję o rozpoczęciu psychoterapii. Zastanawiasz się jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą, jak się do niego przygotować i czego się spodziewać.

Wiesz już jak zacząć proces psychoterapii, jakiego psychoterapeutę wybrać. Zastanawiasz się jak wygląda pierwsze spotkanie oraz cała psychoterapia? Chętnie opowiem Ci jak wygląda psychoterapia.

Jak wygląda psychoterapia- pierwsze spotkanie.

Pierwsze spotkanie wygląda różnie u danego psychoterapeuty, ale zapewne pojawi się pytanie o to, co cię sprowadza. Co dzieje się teraz w twoim życiu, że pomyślałeś o psychoterapii. Wtedy zacznij mówić. Może być to trochę chaotyczne, to nic. Psychoterapeuta dopyta.

W trakcie pierwszego spotkania, w zależności z czym przyjdziesz mogą pojawić się różne pytania. Dotyczące chronologii zdarzeń, może pytań o ciebie w kontekście pracy, rodziny, znajomych i spędzania czasu wolnego.

Na pierwszym spotkaniu warto powiedzieć o tym, czy bierzesz jakieś leki, na coś chorujesz, czy jesteś pod opieką psychiatry, czy byłeś w szpitalu na oddziale psychiatrycznym.

Drugi ważny temat, to czy korzystasz z używek. Jest to bardzo ważny temat. Używki służą regulacji emocji, stłumieniu, odsunięciu lub odcięciu od czegoś trudnego. A psychoterapia polega na pracy z emocjami. Zatem mamy tu pewien konflikt. W zależności od używek, częstotliwości zażywania możecie rozmawiać o różnych kierunkach pracy. Czasami może być potrzebna praca z psychoterapeutą uzależnień.

Na pierwszym spotkaniu może pojawić się dużo emocji i łez, to naturalne. Nowa sytuacja, silny stres, opowiadanie o kłopotach, może pierwszy raz w życiu albo od bardzo dawna, spowoduje płacz. Jest to w porządku. Psychoterapeuta będzie przy tobie i wysłucha cię z empatią.

Psychoterapia, a leki.

Pod koniec spotkania terapeuta da ci informację, jak widzi dalszą pracę, czy potrzebuje jeszcze konsultacji np. lekarza psychiatry. Często przy niektórych objawach jest to pomocne, aby skorzystać z farmakologii i mieć ulgę w intensywności przeżyć lub np. by móc przespać całą noc. Jednocześnie przy przyjmowaniu leków potrzebna jest praca psychoterapeutyczna.

Wiele osób ma przekonanie, że leki załatwią sprawę. Jest to mylne, leki często są niewystarczające do zmiany. Leki zmniejszają objawy, ale nie usuną źródła problemu. Jeśli jesteś smutny z powodu śmierci bliskiej osoby, musisz przejść proces żałoby, jeśli odczuwasz lęk przed ludźmi leki nie sprawią, że będziesz odważny.

Psychoterapia pomaga zmieniać mechanizmy obronne, sztywne zachowania, które przestają ci pomagać, a przynoszą szkody. Przy niektórych objawach lub chorobach leki są niezbędne i to zawsze w porozumieniu z lekarzem psychiatrą powinno się leki przyjmować i odstawiać.

Jak wygląda dalsza psychoterapia?

Dalsza psychoterapia ma swoje etapy pracy. Pierwsze spotkania służą zbudowaniu więzi i nawiązaniu relacji z psychoterapeutą. To czas na to byś czuł się bezpiecznie, by wzrastało twoje zaufanie. To moment też na ustalenie celów do pracy i określeniu ram czasowych. To w różnych podejściach wygląda to różnie.

Kolejne etapy, to zagłębianie się w świat doświadczeń i przeżyć, szukanie źródeł kłopotów, często w przeszłości. Zaglądanie może do ciemnych pokoi, które mogą straszyć, ale to właśnie wejście tam pozwala na zajęcie się tym co tam się kryje i utrudnia ci życie.

Wyobraź sobie, że masz pomóc przyjacielowi, który zamknął się w pokoju, nic nie widzisz, nic nie słyszysz. Dopiero wejście do niego pozwoli mu pomóc. Podobnie jest w psychoterapii w pracy nad swoimi lękami, zamrożonymi uczuciami, pracy z traumami.

Jak wygląda kończenie psychoterapii?

Końcowy etap psychoterapii, to moment kiedy będziesz czuć zmiany, wprowadzasz je w życie. Zobaczysz jak zmienia się ono na rożnych obszarach. Może będziesz czuć się pewniej siebie, będzie ci łatwiej odmawiać, a możesz lepiej dbasz o swoje potrzeby i stawiasz granice bliskim. Kiedy poczujesz, że chcesz kończyć psychoterapię, daj znać terapeucie i umówicie się na kończenie.

Koniec nie zawsze oznacza całkowite zakończenie. Pamiętajmy, że rozwijamy się całe życie. Może być taki moment w twoim życiu, kiedy poczujesz , że potrzebujesz się spotkać. Może w twoim życiu pojawi się duża zmiana, a tobie było trudno ze zmianami. Wtedy możesz ponownie wrócić po wsparcie do psychoterapeuty. Możesz wrócić do poprzedniego albo wybrać nowego. Zaufaj w tym sobie.

Kiedy kończy się relacja, ważne jest by dać sobie czas na pożegnanie. Tak jak żegna się przyjaciela, który udaje się w długą podróż i może więcej się nie zobaczycie. Takie pożegnanie może być trudne, ale z drugiej strony wybierasz się w nową podróż, to musi być ekscytujące. Psychoterapeuta również potrzebuje się z Tobą pożegnać. To bardzo ważny czas w terapii.

Odkrywanie tajemnic psychoterapii, to jak odkrywanie nieznanych krain, każda podróż wygląda inaczej. Podobnie z psychoterapią każde spotkanie jest inne, bo na każdym jest inny, indywidualny człowiek. To co udaje się opisać, to ogólne ramy spotkań. Jeśli jesteś na etapie podejmowania decyzji o psychoterapii umów się na konsultację. To pierwsze spotkanie pozwoli Ci rozeznać się i oswoić z sytuacją.

W gabinecie psychoterapeutycznym GAJ możesz spotkać się na psychoterapię indywidualną stacjonarnie lub on-line oraz psychoterapię dzieci lub młodzieży. W przypadku dzieci i nastolatków warto porozmawiać z dzieckiem o psychoterapii i również je na to przygotować.

Przed rozpoczęciem psychoterapii warto dowiedzieć się jak zacząć oraz komu pomoże psychoterapia.

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.