Równowaga w życiu.

Równowaga w życiu.

Równowaga w życiu jest potrzebna, aby różne obszary twojego życia były zaopiekowane. Zbliża się koniec roku, czas podsumowań, refleksji. Może czujesz harmonię i zadowolenie z tego miejsca, w którym się znajdujesz, a może pojawia się niedosyt i niepokój, że czegoś jeszcze nie zrobiłeś, że coś mogłoby wyglądać inaczej.

Czy w Twoim życiu jest równowaga?

Jak zatem znaleźć równowagę w życiu? Przygotowaliśmy dla Ciebie narzędzie, które pomoże Ci zobaczyć jak wygląda Twoje życie w różnych obszarach. Sam określisz poziom satysfakcji w poszczególnych sferach. To pozwoli Ci zobaczyć jak pełne jest Twoje życie.

równowaga w życiu

Według podejść głoszących zachowanie równowagi w życiu, należy dążyć do takiego balansu, w którym poczujesz spełnienie i harmonię. Nie musisz osiągać najwyższych wyników, ważne w tym ćwiczeniu jest Twoje odczucie… przecież chodzi o Twoje życie i Twoje szczęście.

Często w życiu człowieka pojawiają się sfery bardziej rozwinięte oraz te które trochę kuleją np. masz świetną pracę, twoja kariera rozwija się, a życie osobiste jest w opłakanym stanie. Koło pomoże Ci w określeniu, które obszary wymagają od Ciebie pracy, by uzyskać równowagę.

 

Obszary życia i ich równowaga.

Wybraliśmy kilkanaście ważnych obszarów życia człowieka są to m.in. zdrowie, radość, kariera. Odpowiedz sobie na pytanie jak wygląda dany obszar oraz określ jaki jest Twój poziom satysfakcji w danej sferze. Poniżej opisujemy obszary wraz z pytaniami, które pomogą Ci spojrzeć na nie szerzej.

Przestrzeń w domu– jak wygląda miejsce, w którym mieszkasz, jest przytulne, zadbane, jest urządzone po twojemu, jest w nim porządek, jak się czujesz w swojej przestrzeni, angażujesz się w budowanie swojego miejsca? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Radość– jak często odczuwasz radość, w jakich momentach życia, czy pozwalasz sobie na jej doznawanie? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Gotowanie czy sprawiasz sobie przyjemność gotowaniem dla siebie, czy kreujesz potrawy, dbasz o balans tego co jesz, dbasz o swoje ciało? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Zdrowie– jaki jest Twój stan zdrowia, czy dbasz o siebie, jeśli coś Ci dolega, to szukasz sposobów na poprawę, czy dbasz o utrzymanie swojego ciała w zdrowiu? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Kreatywność– czy podejmujesz działania, które rozwijają twoją kreatywność, tworzysz nowe rzeczy- malujesz, budujesz, remontujesz, szydełkujesz, piszesz, robisz zdjęcia? Jak rozbudzasz swoją kreatywność w życiu, jak mocno jest ona rozwinięta? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Relacje– jak wyglądają twoje relacje z ludźmi, dbasz o nie, oni dbają o Ciebie? Jak je budujesz, jakie one dla ciebie są? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Rozwój– to zdobywanie nowych umiejętności, nowej wiedzy, to poszukiwanie i dążenie do wzbogacania siebie. Czytasz książki, chodzisz na szkolenia, kursy, rozmawiasz z interesującymi Cię ludźmi? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Kariera– w jakim jesteś miejscu zawodowym, co już osiągnąłeś, co chciałbyś osiągnąć jeszcze, czy pozwalasz sobie na podejmowanie ryzyka, by piąć się w gorę, czy bezpiecznie trzymasz się jednej pracy, czy twoja praca daje ci satysfakcję, czy to jest to co chcesz robić do końca życia? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Życie społeczne– jak wygląda twoje zaangażowanie w życie wokół ciebie, czy angażujesz się w akcje społeczne, a może inicjujesz społeczne wydarzenia w rodzinie, w pracy, w społeczności lokalnej, wśród sąsiadów? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Duchowość– czy jest coś w co wierzysz, co daje Ci nadzieję i siłę, czy masz swoją filozofię życia, jakie wartości wyznajesz jak udaje Ci się realizować je w życiu? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Finanse– czy jesteś zadowolony ze swoich finansów, czy czujesz się stabilnie, a może niepewnie? Czy dbasz o budowanie swojego kapitału? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Ruch– czy dbasz o swoją aktywność, uprawiasz sport, dbasz o swoje ciało, aktywny wypoczynek? W jakim stopniu czujesz zadowolenie w tym obszarze?

Jak wygląda Twoja równowaga w życiu?

Zastanów się w jakim stopniu jesteś zadowolony z danego obszaru życia. W załączonym pliku jest szablon koła równowagi w życiu. Wydrukuj je i zaznacz swój poziom satysfakcji w poszczególnych obszarach.

Zobaczysz wtedy jak wygląda Twoje indywidualne koło równowagi w życiu. Jakie ono jest, kanciaste, nierówne, jak kleks, a może przypomina gwiazdę, czy jest bliższe okręgowi. Czy jest równowaga w twoim życiu?

Teraz już wiesz, w których obszarach życia czujesz satysfakcje, a które wymagają od Ciebie pracy. Może pomoże Ci to w wyznaczeniu celów do pracy na kolejny rok.

Jeśli w trakcie tego ćwiczenia okaże się, że Twoja satysfakcja jest niska, ale nie wiesz jak coś zmienić. Zapraszamy na psychoterapię gdzie będziesz mógł przyjrzeć się, w czym jest trudność oraz wyznaczyć kierunki do pracy z psychologiem.

W załączeniu mamy dla Ciebie koło do wypełnienia. Wydrukuj je , znajdź chwilę by móc zebrać myśli i zastanowić się nad każdym obszarem.

Zadzwoń i umów sesję

    Konsultacja psychoterapeutyczna

    Napisz krótko z czym masz problem. Dobierzemy odpowiedniego psychoterapeutę i zaproponujemy termin sesji.